CVM Tomis a învins şi la Baia Mare

Volei (m) / DA1, etapa a 7-a: Explorări Baia Mare - CVM Tomis Constanţa 1-3

Sport 09 Octombrie 2008 / 00:00 650 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a obţinut aseară, la Baia Mare, a treia victorie din acest campionat, 3-1 cu Explorări, pe seturi: 21-25, 26-24, 25-23, 25-19. Conduşi cu 1-0 la seturi, constănţenii au strîns rîndurile şi s-au impus în următoarele trei, în ultimul parţial avînd la un moment dat un avantaj de zece puncte pe tabelă: 20-10! Gazdele au însă meritul de a fi prima echipă care ia set campionilor în acest campionat şi că au trimis parţialul secund în prelungiri. „Mă aşteptam ca meciul să fie greu, ţinînd cont că jucătorii sînt plecaţi de atîtea zile de acasă şi au stat atîta timp departe de familii. Au fost cîteva aspecte care m-au nemulţumit şi în special faptul că am intrat greu în partidă, iar în primul set am pierdut 11 puncte pe greşelile noastre. La 1-1 pe seturi şi 16-9 pentru Baia Mare în setul al treilea, le-am cerut jucătorilor să nu mai privească la tabelă, ci doar să joace serios fiecare punct! De atunci, echipa şi-a revenit, iar pînă la final nu au mai fost probleme. Mi-a plăcut această revenire şi caracterul deosebit al băieţilor. Remarc efortul colectiv al echipei în această seară, dar trebuie să înţelegeţi că a fost doar al treilea meci oficial al sezonului şi că mai sînt cîteva aspecte ale jocului care trebuie puse la punct”, a declarat antrenorul principal Stelio De Rocco după victoria din Sala “Lascăr Pană”. CVM Tomis a început partida în aceeaşi formulă de start ca la Cluj, iar pe parcurs au evoluat toţi jucătorii trecuţi pe foaia de arbitraj: Brinkman l-a înlocuit pe Macovei din setul secund, Miseikis pe Lică în setul al treilea, iar Voinea şi Pereu au jucat ultima parte a setului patru. Constănţenii au înnoptat la Tîrgu Mureş şi vor ajunge acasă în cursul acestei seri. În etapa viitoare, programată sîmbătă, Tomis va juca pe teren propriu, de la ora 17.00, cu Unirea Dej.

La Baia Mare au evoluat pentru învingători: Firpo - Lică, Began, Macovei, Ashlei, Daivison şi Tănăsescu libero (au mai intrat: Toronyai, Miseikis, Brinkman, Voinea şi Pereu). Aseară, într-un joc devansat din etapa a treia: Dinamo Bucureşti - Remat Zalău 3-0 (25-17, 25-22, 25-23).