CVM Tomis a pierdut primul meci la Istanbul

Volei masculin / „Memorialul Paidar Demir” de la Istanbul: GALATASARAY ISTANBUL - CVM TOMIS CONSTANŢA 3:1

Sport 28 Septembrie 2013 / 00:00 516 accesări

Vineri, în sala „Burhan Felek” din Istanbul, a debutat unul dintre cele mai puternice turnee amicale de volei masculin din această perioadă precompetiţională, „Memorialul Paidar Demir”, la care iau parte numai echipe care vor juca în cupele europene, dintre care trei în Liga Campionilor. În prima zi, Club Volei Municipal Tomis Constanţa a evoluat în meciul al doilea, în compania formaţiei organizatoare, Galatasaray Istanbul, care s-a impus cu 3:1 (25:18, 16:25, 25:17, 30:28).

În absenţa lui Spînu (convocat la lotul naţional) şi Haikal (va ajunge luni în România), campioana României a evoluat în aceeaşi componenţă ca în partidele cu tricolorii, disputate săptămâna trecută. Startul de meci a fost echilibrat, dar gazdele au acumulat repede un avans de patru-cinci puncte care a crescut constant, diferenţa maximă fiind 21:13. Cam la fel au stat lucrurile şi în setul secund, dar echipa la conducere a fost CVM Tomis, care a egalat la general, după 25:16. Setul al treilea n-a avut istoric, fiind controlat de gazde din start (4:1, 8:4, 14:7, 22:15). CVM Tomis a replicat în setul 4, conducând cu 4:0, 8:3, 16:12, dar s-a văzut egalată la 19. S-a mers cap la cap până la 28:28, când turcii au făcut punctele necesare victoriei cu 3:1.

Antrenorii Martin Stoev şi Radu Began au trimis în teren următoarea formulă de start: Zhekov - D. Pavel, Stancu, Massinatori, Bahov, Rodriguez şi Ivanov - libero. Au mai jucat: Aciobăniţei, Tănăsescu, Vologa şi Stoian.

În prima partidă a turneului, Olympiacos Pireu a dispus, cu 3:0 (25:23, 25:18, 25:21), de Istanbul BBSK. Sâmbătă, de la ora 14.00, CVM Tomis va întâlni pe Istanbul BBSK (participantă în Cupa Challenge), iar duminică, tot de la ora 14.00, pe Olympiacos Pireu (participantă în Liga Campionilor).