CVM Tomis a revenit pe primul loc

Volei (m) / DA1, etapa a 20-a: VCM PIATRA NEAMŢ - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 08 Martie 2010 / 00:00 705 accesări

Punct ochit, punct lovit pentru CVM Tomis Constanţa, care şi-a îndeplinit obiectivul în etapa a 20-a a Diviziei A1 la volei masculin, câştigând sâmbătă, la Piatra Neamţ, cu 3:1 în faţa echipei locale VCM. Această victorie, coroborată cu eşecurile înregistrate de Explorări şi Dinamo, le-a permis constănţenilor să revină în fruntea clasamentului cu un punct avans. Meciul de la Piatra Neamţ a început cu gazdele în avantaj, apoi oaspeţii au condus cu 16:13 la al doilea time-out tehnic. Nemţenii au revenit şi au câştigat setul în prelungiri. Ambiţionaţi de pierderea primului act, constănţenii au pus lucrurile la punct în următoarele trei seturi, în care au condus aproape în permanenţă pe tabelă. Cu toate eforturile gazdelor, care au mai reuşit uneori să se apropie la un punct, CVM Tomis s-a impus de justeţe, cu 3:1 (24:26, 25:21, 25:20, 25:22). „Meciul a fost neaşteptat de echilibrat, din punctul meu de vedere. Bineînţeles, ştiam că echipa din Piatra Neamţ evoluează mai bine când joacă acasă. Au fost şi motivaţi suplimentar, pentru că au primit vizita campioanei, Tomis Constanţa. După rezultatele din această etapă am revenit pe primul loc şi asta e foarte important. Mai importantă este însă victoria de la Piatra Neamţ, pentru că aveam nevoie de un moral ridicat, cu care să abordăm partida cu Dinamo din ultima etapă şi, bineînţeles, cele patru turnee finale”, a declarat după meci antrenorul principal interimar al Tomisului, Mircea Dudaş. „Mă aşteptam ca echipa mea să joace un pic mai bine, însă adversarii au ştiut să ne exploateze greşelile. Ei au jucat foarte bine finalurile de set şi îl felicit pe ridicătorul Firpo, care a fost decisiv. Cred că rezultatul este corect. Constanţa a câştigat clar”, a spus Dan Gavril, antrenorul principal al gazdelor.

Au evoluat - VCM Piatra Neamţ (antrenor Dan Gavril): Dascălu - Tofan, Gheorghiţă, Mihalcea, Tebieş, Iosif şi R. Gavril - libero (au mai jucat Matei, Moisa şi Viţelaru); CVM Tomis Constanţa (antrenor Mircea Dudaş): Firpo - Svetozarevic, Began, Macovei, Voinea, Szalai şi Romero - libero (au mai jucat Dumitrache, Tănăsescu şi Sajnberger).

Celelalte rezultate: Unirea Dej - Dinamo Bucureşti 3:0; Remat Zalău - Explorări Baia Mare 3:1; U. Cluj - SCM U. Craiova 3:0; Dacia Buzău - Torpi Tîrgu Mureş 0:3; Steaua Bucureşti - CVM Braşov 3:0 (echipa din Braşov a fost exclusă din campionat şi va pierde cu acest scor toate meciurile pe care le mai are de jucat).

Parteneri instituţionali: Primăria şi Consiliul Local Constanţa, Consiliul Judeţean Constanţa, Direcţia pentru Sport a Judeţului Constanţa

Sponsori: Grup Servicii Petroliere, RAJA, Polaris M Holding, Carrefour, Kay Tonnes Thorkildsen, Aqua Magic, Telegraf, Tutun şi Ziare Conpress Group, Black Sea, Coca Cola, Oil Terminal

Parteneri media: Telegraf, Telegraf Advertising, Neptun TV, Power Media Advertising

Sponsori tehnici: RATC, Restaurant Temple, Hotel Flora, Hotel Malibu, Coca Cola, Mycronic Design, Account Romconsulting, Epic Web, Pozimed

Furnizori oficiali: Champion, Mycronic Design