CVM Tomis a revenit pe primul loc

Sport 02 Februarie 2009 / 00:00 923 accesări

Etapa a 16-a a Diviziei A1 la volei masculin a adus prima înfrîngere din acest campionat pentru Club Volei Municipal Tomis Constanţa. După 14 victorii la rînd, campioana s-a înclinat la Zalău, scor 3-1 pentru formaţia locală Remat, care a repetat succesul obţinut anul trecut, tot în returul sezonului regulat. La trei zile după ce s-au întîlnit în Cupa României, tot la Zalău, Remat şi Tomis au oferit publicului sălăjean încă un meci spectaculos, în care gazdele au fost vioara întîi pe parcursul primelor două seturi, cîştigate cu acelaşi scor, 25-21. Nemulţumit de prestaţia titularilor, antrenorul Stelio De Rocco i-a păstrat în setul al treilea doar pe Firpo şi Brinkman, iar jocul echipei s-a schimbat radical! Constănţenii şi-au adjudecat la pas parţialul al treilea, scor 25-15, dar zălăuanii şi-au revenit în setul următor, în care au repetat prestaţia din startul partidei. Scor final: 3-1 pentru Remat, după 25-20 în ultimul set. Decisiv pentru stabilirea învingătoarei a fost blocajul gazdelor, care a făcut diferenţa în seturile cîştigate de sălăjeni! Cele două formaţii se vor întîlni miercuri, pentru a treia oară în decurs de opt zile. De data aceasta, Remat se va deplasa la Constanţa pentru returul din sferturile de finală ale Cupei României, partida urmînd să înceapă la ora 15.00. În tur, Tomis a cîştigat cu 3-1.

Au evoluat - Remat (antrenor Dragan Djordjevici): Despotovski - Gontariu, Todoran, Aleksici, Ciortea, Sajnberger şi Mărieş - libero (au mai jucat: Dacovici, Milkov, Ilieş şi Ateljevici); CVM Tomis (antrenor Stelio De Rocco): Firpo - Lică, Began, Brinkman, Ashlei, Daivison şi Tănăsescu - libero (au mai jucat: Voinea, Miseikis, Toronyai, Pereu şi Macovei). Au arbitrat: Tudor Pop (Cluj) şi Silvian Lungu (Bucureşti).

Constănţenii au cîştigat cu 3-0 restanţa de la Dej

Duminică la prînz, la mai puţin de 24 de ore după meciurile susţinute în etapa a 16-a, Unirea Dej şi CVM Tomis au jucat restanţa din etapa a 14-a. După un prim set echilibrat, cîştigat de oaspeţi cu 25-23, partida n-a mai avut istoric, fiind dominată clar de constănţeni. Campionii s-au impus cu 3-0 (25-23, 25-15, 25-17) şi au revenit pe primul loc în clasament, avînd acum un punct avans faţă de VCM Piatra Neamţ, care a pierdut, sîmbătă, 0-3 cu Dinamo.

Au evoluat - Unirea Dej (antrenor Ovidiu Macarie): Halchin - Purice, Onuţe, Dinu, Cristudor, Ţuţea şi Călin - libero (au mai jucat: Lescov, Paşcan, Neamţ şi Gagea); CVM Tomis (antrenor: Stelio De Rocco): Toronyai - Lică, Macovei, Brinkman, Voinea, Pereu şi Tănăsescu - libero (au mai jucat: Firpo, Miseikis şi Daivison). Au arbitrat: Dinu Olăhuţ şi Gigi Dumitru (ambii din Baia Mare).

Celelalte rezultate ale etapei a 16-a: Dinamo Bucureşti - VCM Piatra Neamţ 3-0; Unirea Dej - Explorări Baia Mare 3-2; Rapid Bucureşti - Constam Buzău 2-3; Ştiinţa Bacău - Steaua Bucureşti 1-3; U. Cluj - Torpi Tg. Mureş 3-1.