CVM Tomis a revenit pe primul loc

Volei (m) / DA1-18: CVM Tomis Constanţa - Explorări Baia Mare 3-2

Sport 11 Februarie 2008 / 00:00 1165 accesări

Campionii sînt din nou lideri în Divizia A1 la volei masculin după succesul obţinut sîmbătă, în etapa a 18-a, 3-2 cu Explorări Baia Mare. A fost a treia victorie consecutivă a constănţenilor, în campionat, sau a patra dacă punem la socoteală şi meciul retur din Cupa CEV, 3-1 cu Domex Czestochowa. De această dată însă Club Volei Municipal Tomis nu a mai reuşit evoluţii excelente ca în faţa lui Dinamo sau VCM Rm. Sărat, cîştigînd abia în tie-break în faţa unei formaţii inconstante, dar care în Sala Sporturilor din Constanţa a atins probabil vîrful de formă! Băimărenii au început foarte bine partida şi au condus în primul set pînă la 20-18. Antrenorul Stelio De Rocco a făcut însă două schimbări inspirate, mizînd pe Voinea în locul lui Meyer şi pe Yankov în locul lui Erkan, iar formaţia gazdă şi-a adjudecat setul cu 25-21! Tomisul a defilat în startul parţialului al doilea şi părea să se îndrepte spre un 3-0 aşteptat de toţi spectatorii. A fost rîndul lui Marius Botea să mute inspirat (Kovacs la Briscan şi Borota la Romanescu), iar maramureşenii au întors rezultatul pe seturi, după 25-23 şi 26-24. Asta pe fondul erorilor comise de gazde, 9 în setul secund şi 8 în al treilea, erori care au decis pe finaluri de set foarte echilibrate. De Rocco a schimbat iarăşi echipa, trimiţîndu-i în teren pe Ilieş, Erkan şi May (ultimul în locul lui Began), iar constănţenii au cîştigat clar parţialul al patrulea, 25-16, şi cu emoţii tie-break-ul, scor 15-13.

Din nou remarcabil jocul prestat de Ashlei Nemer, care a reuşit 29 de puncte pe atac şi serviciu. “Chiar dacă jocul nu ne-a mers ca în alte meciuri, pînă la urmă importantă este victoria. Nu trebuie să uităm că toţi adversarii vor să învingă campioana, iar noi trebuie să jucăm mereu la nivel înalt pentru a rămîne primii”, a declarat Ashlei. În meciul de sîmbătă, brazilianul a fost bine secondat de Florin Voinea, care a adus un plus de exactitate la preluare, dar a avut realizări şi în atac sau la blocaj. “Am avut multe partide în ultima vreme, de aceea avem momente în joc cînd nu evoluăm la adevărata valoare. Nu uitaţi că fiecare echipă se mobilizează în mod deosebit în faţa campioanei şi încearcă să se ridice la nivelul nostru. Cred că astăzi (n.r. - sîmbătă) am arătat caracter şi ne-am respectat blazonul de campioni”, a declarat Voinicu’, care a fost trimis pe teren la scorul de 6-10 în primul set şi a rămas pînă la finalul jocului.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Stelio De Rocco şi Massimilano Giaccardi): Toronyai - Erkan, Began, Hein, Ashlei, Meyer şi libero: Tănăsescu (au mai jucat: Voinea, Yankov, Ilieş şi May); Explorări (antrenori Marius Botea şi Adrian Arbuzov): Vînătoru - Briscan, Neamţ, Păştean, Romanescu, Ţuţea şi libero: Batin (au mai jucat: Kovacs, Borota, Teuşan, Rîpeanu şi Socaciu). Au arbitrat: Florin Dragomir şi Marian Stoica (ambii din Bucureşti). Celelalte rezultate ale etapei a 18-a: Steaua Bucureşti - Dinamo Bucureşti 2-3; Constam Buzău - VCM Rm. Sărat 3-2; U. Cluj - Remat Zalău 0-3; VCM Piatra Neamţ - Unirea Dej 3-2. Meciul LAPI Dej - Phoenix Şimleul Silvaniei va avea loc pe 13 februarie.