CVM Tomis a trecut de Lukoil după cinci seturi

Prima finalistă în Cupa “Mării Negre” la volei masculin

Sport 19 Septembrie 2008 / 00:00 560 accesări

După două zile de întreceri la a şasea ediţie a Cupei “Mării Negre” la volei masculin, turneu cu o participare selectă, se cunoaşte prima finalistă. Echipa turcă Arkas Izmir a obţinut două victorii în Grupa A, în timp ce în Grupa B favorită la clasarea pe prima poziţie este formaţia slovenă ACH Volley Bled.

Ieri, în al doilea meci al zilei, Club Volei Municipal Tomis Constanţa şi Lukoil Burgas au jucat din nou cinci seturi într-un meci amical, la fel cum o făcuseră şi vinerea trecută, în Bulgaria. Iar victoria le-a revenit tot constănţenilor, pe seturi: 28-30, 25-15, 25-21, 26-28 şi 15-10. Aşa cum se poate vedea şi din scorurile parţiale, Tomis a fost echipa care a controlat disputa, pierzînd cele două seturi în prelungiri. În primul, constănţenii au irosit trei oportunităţi de a încheia setul, iar în setul patru au avut minge de meci la 24-23! Faţă de partida cu Arkas, Stelio De Rocco a făcut o singură modificare în formula de start, Miseikis jucînd universal în locul lui Lică. Căpitanul echipei naţionale a evoluat doar în tie-break, în rest fiind introdus doar în scop tactic, la blocaj. Mişcarea i-a reuşit antrenorului canadian în setul al treilea, decis de două blocaje ale lui Lică la ultimele două puncte! Din setul secund, Began i-a luat locul lui Ivkovic, iar în seturile 3 şi 4 Toronyai a evoluat în locul lui Firpo. S-a văzut un oarecare reviriment în jocul campionilor, însă nivelul calitativ este încă departe de posibilităţile echipei. Important va fi însă ca Tomis să atingă forma de vîrf la partidele cele mai grele din acest sezon, cele din Cupa CEV cu Hypo Tirol Innsbruck. „Este o victorie, este bine că am cîştigat, dar încă nu avem consistenţă în joc. Mai avem un drum lung de parcurs, mai sînt multe lucruri de pus la punct, individual şi colectiv”, a declarat De Rocco. „Este un turneu foarte puternic şi nici un meci nu poate fi uşor. Aşa a fost şi partida cu bulgarii, în care importantă a fost victoria, chiar dacă a venit abia după tie-break”, a spus centrul Petrişor Macovei.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenor: Stelio De Rocco): Firpo - Miseikis, Macovei, Ivkovic, Ashlei, Daivison şi libero Tănăsescu (au mai jucat: Toronyai, Lică, Began şi Milotin); Lukoil (antrenor: Severin Dimitrov): Stanev - Kadunkov, Kircev, N. Nikolov, Evtuhovici, A. Nikolov şi libero Ivanov (au mai jucat: Vasilev, Antonov, Petkov şi G. Dimitrov). Au arbitrat: Nicolae Stan (Bucureşti) şi Lucian Stănia (Constanţa).