CVM Tomis, aproape eliminată din Liga Campionilor

2014 CEV DenizBank Volleyball Champions League, Grupa F, etapa a 4-a: JASTRZEBSKI WEGIEL - CVM TOMIS CONSTANŢA 3:1

Sport 04 Decembrie 2013 / 00:00 692 accesări

CVM Tomis Constanţa a pierdut meciul jucat aseară, la Jastrzebie Zdroj, şi este practic eliminată din actuala ediţie a Ligii Campionilor la volei masculin. În clasamentul Grupei F, Halkbank Ankara şi Jasztrzebski Wegiel au câte 9 puncte şi câte un meci de jucat cu Hypo Tirol Innsbruck, cea mai slabă echipă din grupă, care acum are 0p. Cu doar 3p, campioana României nu mai poate decât să spere la o victorie de trei puncte cu Tirol, în ultima etapă, şi la un joc favorabil al rezultatelor, care să o plaseze pe primele trei locuri în clasamentul separat al formaţiilor care vor încheia cele şapte grupe ale Ligii pe locul 3. Dacă va reuşi acest lucru, CVM Tomis Constanţa va continua în Cupa CEV, faza Challenge Round, ultima înaintea semifinalelor. Celălalt meci din etapa a 4-a a Grupei F, Halkbank - Tirol, este programat joi, de la ora 18.00.

NEMEC, CEL MAI EFICIENT DE PE TEREN Partida jucată în Polonia a fost controlată în mare parte de gazde, care s-au impus cu 3:1 (25:17, 25:27, 25:21, 25:22), dar Tomis s-a ridicat în dese rânduri la nivelul mai valoroasei sale adversare. Wegiel a avut mai multe probleme în a câştiga pe teren propriu decât în deplasare, formaţia antrenată de Martin Stoev oferind o replică superioară celei de la Constanţa. În primul rând datorită lui Martin Nemec, care şi-a făcut un debut excelent la Tomis. Aflat la prima sa apariţie într-un meci oficial, universalul slovac a realizat 27 de puncte, fiind cel mai eficient jucător de pe teren! Din păcate, nu a fost suficient, Lasko replicând şi el cu 26 de puncte.

PREA MULTE GREŞELI NEFORŢATE ÎN TABĂRA OASPEŢILOR După un început echilibrat, Nemec punând jos primele patru pase primite, polonezii s-au distanţat pe tabelă graţie unei preluări excelente, care a dus la pase perfecte ale lui Masny pentru atacanţii săi. După un prim set discret, Bahov a reintrat în joc, Tomis a forţat serviciul şi a condus ostilităţile în setul al doilea, câştigat în prelungiri. Setul 3 a început dezastruos pentru oaspeţi, conduşi cu 7:0 şi 11:3! Constănţenii au mai recuperat din deficit, dar era târziu pentru a mai schimba soarta setului. Campionii României au dat o replică mai bună în parţialul al patrulea, însă în momentele decisive au greşit nepermis, iar adversarii, care în campionatul intern joacă aproape etapă de etapă meciuri de nivelul Ligii Campionilor, s-au dovedit mai rutinaţi şi mai precişi.

Au evoluat - Wegiel (antrenori Lorenzo Bernardi şi Massimo Caponeri): Masny - Lasko, Pajenk, Van de Voorde, Kubiak, Gierczynski şi Wojtaszek - libero (au mai jucat: Jarmoc, Malinowski, Popiwczak şi Bontje); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Radu Began): Zhekov - Nemec, Massinatori, Spînu, Rodriguez, Bahov şi Ivanov - libero (au mai jucat: Tănăsescu, D. Pavel şi Began).

DECLARAŢII DUPĂ MECI „Cel mai important moment al partidei a fost al patrulea set, în care trei puncte pe propriul serviciu au fost decisive pentru victoria polonezilor. Ce mai pot spune, acesta e voleiul” - Martin Stoev, antrenor principal CVM Tomis.

„Nu am reuşit să jucăm la nivelul nostru cel mai bun, pentru că avem jucători accidentaţi, iar Nemec abia a venit la echipă. Am dat totul pe teren, dar nu a fost suficient, iar Wegiel a meritat victoria, pentru că a fost echipa mai bună” - Andrey Zhekov, căpitan CVM Tomis.

„Ne bucură enorm această victorie, pentru că ne oferă practic accederea în play-off. Ştiam că echipa din Constanţa este principalul nostru adversar la calificare, iar cele două victorii contra ei ne-au asigurat locul 2” - Michal Lasko, căpitan Wegiel.

„Suntem acum foarte aproape de un loc între cele mai bune 12 echipe din Europa. Ne trebuia o victorie de trei puncte astăzi (n.r. - ieri) şi mă bucur că am realizat-o” - Lorenzo Bernardi, antrenor principal Wegiel.