CVM Tomis Constanţa, la un pas de turneul Final Four al Top Teams Cup

Eveniment 01 Februarie 2007 / 00:00 1074 accesări

Sala Sporturilor din Constanţa nu a mai trăit demult un meci de volei într-o asemenea tensiune cum a făcut-o aseară, cînd Club Volei Municipal Tomis a obţinut o victorie grea, dar pe deplin meritată în manşa tur a sferturilor de finală din Top Teams Cup. OK Autocommerce Bled şi-a demonstrat valoarea şi la Constanţa, însă abia după ce constănţenii s-au distanţat la 2-0! În primele două seturi, echipa antrenată de Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov a jucat aproape fără greşeală şi Tomis părea singură pe teren. Cu Erkan necruţător la fileu şi cu blocaje care i-au destabilizat pe atacanţii adverşi, constănţenii şi-au adjudecat primul parţial cu 25-21. În setul al doilea a ieşit la rampă Gabrych, bine servit de Ilieş şi susţinut de Ashlei. Began şi Marian. Pavel i-au dominat pe centrii adverşi, pe final Erkan a reuşit două blocaje de unul singur, iar Began a încheiat setul cu 25-18.

Serviciile lui Urnaut i-au readus pe sloveni în joc

Antrenorul oaspeţilor, Dragutin Baltic, a făcut încă din setul secund o schimbare extrem de inspirată, înlocuindu-l pe universalul Gasparini, inexistent pînă atunci, cu Flajs. Cu Urnaut de neoprit, fie că ataca din linia întîi sau a doua, cu centrul Cebron prezent mai mult în joc, dar mai ales cu serviciile-bombă ale puştiului de 18 ani Urnaut, slovenii au revenit în meci adjudecîndu-şi seturile 3 şi 4 cu 25-22 şi 25-18. Totuşi, Tomis a avut 18-15 în setul al treilea, însă doi aşi marca Urnaut au răsturnat scorul la 18-19 şi slovenii n-au mai cedat iniţiativa. Fratele mai mic al lui Matjaz (jucător în vîrstă de 35 de ani care s-a antrenat cu... Tomis în vară, la Buşteni, dar nu a fost reţinut în lot) a reuşit pînă la final 22 de puncte, fiind cel mai eficient jucător al partidei. În setul 4, Gabrych a fost înlocuit de Voinea, pentru a fi odihnit, însă nici energia “Voinicului” nu a fost suficientă pentru a întoarce rezultatul, motiv pentru care, spre finalul parţialului, au fost schimbaţi şi Erkan, dar şi Ilieş.

Publicul şi-a purtat favoriţii spre victorie la finalul tie-break-ului

În setul decisiv, Cannestracci a trimis în teren formula de bază, dar slovenii au practicat acelaşi joc solid şi au condus în permanenţă: 4-1, 5-2, 7-3, 10-6, 12-8. Tomis şi-a revenit însă ca un boxer din pumn şi a urmat un final nerecomandat cardiacilor! Bled a ratat trei mingi de meci la 14-11(!!!), pe fondul sonor... asurzitor “asigurat” de fanii constănţeni, care nu au încetat să creadă în victorie. Constănţenii au întors rezultatul la 15-14, moment în care ridicătorul Smuc şi-a pierdut cumpătul, i-a spus ceva arbitrului secund Bantianidis şi a primit cartonaşul roşu! Oaspeţii au cedat nervos, Plesko a servit afară la 15-15, iar Ilieş l-a blocat pe Flajs la mingea de meci: 17-15 şi 3-2 pentru Tomis rezultat final. O victorie mare, în faţa unui adversar puternic, dar calificarea se va juca în returul din Slovenia, programat miercurea viitoare. Conform regulamentului Top Teams Cup, constănţenii au acum două şanse de calificare: victoria în deplasare sau, în cazul unui eşec, cîştigarea setului de baraj.

Au evoluat formaţiile - CVM Tomis (antrenori: Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Ilieş - Erkan, Began, M. Pavel, Gabrych, Ashlei, libero: Tănăsescu (au mai jucat: Voinea, Kuburovici, D. Pavel şi Gontariu); Autocommerce Bled (antrenori Dragutin Baltic şi Radovan Gacic): Smuc - Gasparini, Barreto, Cebron, Plesko, Urnaut, libero: Skorc (au mai jucat: Flajs, Satler, Ciuturici şi Kamnik). Au arbitrat: Michail Temelis şi Christos Bantianidis (Grecia). Observator: Viorel Manole (România).

Şansele de calificare rămîn egale

După meci, voleibaliştii ambelor echipe erau epuizaţi după mai bine de două ore de joc. Constănţenii erau fericiţi şi sărbătoreau împreună cu suporterii, în timp ce slovenilor nu le venea să creadă că au ratat victoria!

Jorge Cannestracci, antrenor principal CVM Tomis: “Diferenţa a făcut-o publicul, cu siguranţă, pentru că echipa mea nu a jucat prea bine astăzi. Am văzut dăruire, am văzut suflet, dar jocul a fost slab. Important este că jucătorii au luptat pînă la capăt”.

Sergiu Ilieş, coordonator CVM Tomis: “În primele două seturi, echipa noastră s-a impus clar, a urmat căderea şi apoi revenirea extraordinară, care face sportul atît de frumos. Le-am văzut adversarilor atît punctele slabe, cît şi pe cele bune, iar la retur vom lupta, de asta puteţi fi siguri!”

Radu Began, căpitan CVM Tomis: “Publicul ne-a ajutat astăzi foarte mult. A fost super şi ne-a dus de la 11-14 la victorie! În retur vor fi ei avantajaţi, vor juca în sala lor, dar noi ne bazăm pe suporterii care vor veni cu noi în Slovenia”.

Marian Pavel, centru CVM Tomis: “Un meci cu o încărcătură psihică foarte mare, este extraordinar că am putut cîştiga. Cred că diferenţa a făcut-o dorinţa de a cîştiga şi lupta pentru fiecare punct. S-a luptat exemplar, mai ales pe final de tie-break”.

Tine Urnaut, extremă Autocommerce Bled: “Nu am jucat numai eu bine, ci toată echipa noastră. Din păcate, am făcut pe final cîteva greşeli care nu ne-au permis să cîştigăm partida”.

Mateja Plesko, căpitan Autocommerce Bled: “A fost un meci spectaculos, iar publicul a fost cu adevărat minunat. Mi-a plăcut să joc într-o asemenea atmosferă! În opinia mea, arbitrii au avantajat echipa gazdă la cîteva puncte, în tie-break. Sper ca în retur să învingem noi şi să cîştigăm şi setul de baraj”.

Primă specială pentru voleibaliştii Tomisului

După calificarea în sferturi, în dauna formaţiei olandeze Orion Doetinchem, formaţia constănţeană a fost recompensată cu 10.000 de euro, aceeaşi sumă primind-o pentru victoria de aseară întreaga echipă a Tomisului, valoarea primei fiind anunţată înaintea meciului de directorul executiv al CVM Constanţa, Serhan Cadîr.

Astăzi, de la ora 14.00, TV Neptun va difuza, în reluare, partida dintre CVM Tomis şi Autocommerce Bled.