CVM Tomis Constanţa, succes după cinci seturi

Turneul de volei masculin de la Dobrici

Sport 21 Septembrie 2012 / 00:00 453 accesări

CVM Tomis Constanţa a susţinut ieri, în turneul de volei masculin de la Dobrici (Bulgaria), primul meci amical dinaintea startului campionatului. Adversara vicecampioanei României a fost gazda turneului, Dobrudja 07 Dobrici, iar Tomis a debutat cu un succes foarte greu obţinut, învingând cu 3:2 (18:25, 25:21, 25:18, 23:25, 18:16), după mai bine de două ore de joc. Startul partidei a fost favorabil gazdelor, care şi-au adjudecat primul set. Surprinşi de replica neaşteptat de bună a bulgarilor (care au excelat la blocaj, 16-11, şi la serviciu, 12-4 a fost raportul aşilor), antrenorii Radovan Gacic şi Erkan Togan au făcut mai multe modificări în echipa de start. Tomis şi-a materializat valoarea superioară şi pe tabela de marcaj, trecând în avantaj, 2:1 la seturi. Bulgarii au revenit în setul al patrulea, câştigat la limită, dar Tomis a reuşit o victorie in extremis, după ce a salvat trei mingi de meci în setul decisiv (la 13:14, 14:15 şi 15:16)! Cel mai eficient jucător de pe teren a fost universalul finlandez Ojansivu, cu 27 de puncte.

Pentru CVM Tomis au evoluat toţi jucătorii prezenţi la Dobrici, mai puţin Borota şi Ivanov. Formula de start: Alexander - Tarţa, Spînu, Bojovic, Montoya, Merkushev şi Tănăsescu - libero. În primul set, Lescov a intrat în locul lui Alexander, Ojansivu în locul lui Tarţa şi Bojic în locul lui Merkushev, toţi trei rămânând în teren până la final. Din setul secund, Terzic a jucat în locul lui Montoya, în timp ce Stancu şi Laza au fost utilizaţi ca schimbări tactice.

În celălalt meci jucat ieri, Galatasaray Istanbul a învins, cu 3:1 (25:15, 25:22, 27:29, 25:22), pe Levski Sofia. Programul de astăzi: CVM Tomis - Levski (ora 17.00) şi Galatasaray - Dobrici (ora 19.00). Sâmbătă, formaţia constănţeană va juca de la ora 17.00 cu Galatasaray.