CVM Tomis Constanţa, victorie europeană

Eveniment 11 Ianuarie 2007 / 00:00 918 accesări

Club Volei Municipal Tomis a început cu o splendidă victorie actuala ediţie a Cupelor Europene! Calificaţi direct în optimile Top Teams Cup, voleibaliştii constănţeni au cîştigat aseară, cu 3-1, meciul tur cu Orion Doetinchem şi au acum două şanse de calificare în sferturi: victoria în Olanda sau, în cazul unui succes al gazdelor, adjudecarea setului de baraj introdus de CEV în actuala ediţie a Top Teams Cup ca unică modalitate de departajare, în cazul în care fiecare echipă obţine cîte o victorie. În faţa unui public cald şi entuziast, circa 1.500 de spectatori susţinîndu-şi permanent favoriţii, Tomis a revenit de la 0-1 la seturi pentru a-şi impune apoi superioritatea clară, în faţa unei echipe olandeze care şi-a arătat limitele la Constanţa. Investiţiile făcute în vară pentru întărirea lotului şi a băncii tehnice îşi arată roadele, iar Tomis începe să arate ca o echipă capabilă să aducă satisfacţii constănţenilor atît pe plan intern, cît şi în Cupele Europene.

Introducerea lui Gabrych a întors soarta partidei

Jocul a început în nota de dominare a oaspeţilor, al căror ridicător a ştiut să-i pună în valoare pe centri şi pe experimentatul Kamphuis, liderul de valoare al echipei olandeze. Orion a condus în permanenţă pe tabela de scor, chiar şi la şase puncte, iar revenirea pe final de set a Tomisului nu a făcut decît să strîngă scorul la 25-23. La 1-0 pentru Doetinchem, Cannestracci l-a înlocuit pe Voinea cu Gabrych, iar polonezul s-a dovedit a fi jucătorul determinant în obţinerea victoriei. Experienţa lui s-a făcut simţită imediat: a contribuit la îmbunătăţirea preluării din serviciu, le-a redat coechipierilor încrederea în forţele proprii, iar în atac a fost necruţător, avînd un procentaj de reuşită peste 80%! Şi blocajul a început să aducă puncte preţioase, ridicătorul Ilieş şi-a valorificat din ce în ce mai bine atacanţii, centrii şi-au blocat omologii din echipa adversă, iar libero-ul Tănăsescu a reuşit, probabil, cea mai bună evoluţie din acest sezon. După un început echilibrat, Tomis a început să se distanţeze de la 18-15, iar Began a închis setul la 25-18 cu un as! Sub loviturile “ciocanului pneumatic” polonez, formaţia olandeză a început să se clatine serios, iar în ultimele două seturi, practic, nici nu a mai contat în joc. “Purtaţi pe braţe” de spectatori, jucătorii antrenaţi de Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov nu le-au mai dat nici o şansă adversarilor, care au mai avut cîteva răbufniri de orgoliu, dar fără a pune în pericol victoria gazdelor. 25-19 şi 25-21 au fost rezultatele din ultimele două seturi, în care nici schimbările efectuate de Henk Hansma nu au mai putut întoarce soarta meciului, cîştigat de Tomis cu scorul de 3-1.

Au evoluat formaţiile - CVM Tomis (antrenori Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Ilieş - Erkan, Began, Ivkovic, Ashlei, Voinea şi libero Tănăsescu (au mai jucat: Gabrych şi D.Pavel); Orion Doetinchem (antrenor Henk Hansma): Rademaker - Koomen, Stein, Klapwijk, Sombroek, Kamphuis şi libero Mollevanger (au mai jucat: Sikking, Aleksov, Abeling şi Hellinga). Au arbitrat: Ali Bagde şi Memet Demirdelen (Turcia). Delegat CEV: Gabriela Bulgariu (România).

Calificarea se joacă în Olanda

Victoria obţinută aseară de Tomis nu îi va fi suficientă pentru calificare, pentru că Doetinchem este foarte periculoasă pe teren propriu, a dovedit-o în turneul de calificare, cînd a învins cu 3-1 pe Unicaja Almeria. În plus, olandezii sînt avantajaţi de faptul că eventualul set de baraj îl vor juca în faţa propriilor suporteri. Meciul retur dintre Tomis şi Orion va avea loc miercuri 17 ianuarie, la Doetinchem, de la ora locală 20.00 (21.00 în România).