CVM Tomis, debut în forţă în turneul play-off al Diviziei A1 la volei masculin

Eveniment 10 Martie 2007 / 00:00 1359 accesări

Vineri, la Bucureşti, Club Volei Municipal Tomis Constanţa a obţinut o victorie extrem de importantă în primul meci din turneul play-off, învingînd cu 3-1 pe Dinamo, principala contracandidată în lupta pentru titlul naţional! Partida disputată în Sala Regimentului de Gardă a fost începută în forţă de jucătorii antrenaţi de Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov, Tomis adjudecîndu-şi primele două seturi, cu 25-22 şi 25-17. În setul secund, dinamovistul Harbuz a văzut cartonaşul galben la scorul de 20-13 în favoarea echipei noastre, după care a continuat să protesteze, primind şi cartonaşul roşu. În al treilea set, Dinamo a condus cu 6-1, 8-5, 16-13 şi 17-13, însă jucătorii Tomisului au revenit spectaculos, preluînd conducerea cu 21-20 şi 23-21. Din păcate, echipa de la ţărmul mării a irosit de patru ori şansa de a încheia meciul în trei seturi, Dinamo rămînînd în joc după 30-28 în al treilea set. Voleibaliştii constănţeni nu au acuzat pierderea acestui set, impunîndu-şi plusul de valoare în al patrulea set, pe care l-au cîştigat cu 25-18. “Mă bucur că am avut continuitate în acest joc. Am debutat cu dreptul. Ne aşteaptă meciuri la fel de dificile şi în următoarele zile”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Jorge Cannestracci. Au evoluat formaţiile - CVM Tomis: Ilieş - Erkan, Began, Ivkovic, Gabrych, Ashlei, libero: Tănăsescu (au mai jucat D. Pavel şi Gontariu); Dinamo (antrenor Marian Păuşescu): Răzvan Şerban - Bobeanu, Mrdja, Mureşan, Roman, Harbuz, libero: Feher (au mai jucat Macovei, Bălhăceanu şi Dumitrescu). Au arbitrat: Ovidiu Iliescu (Braşov) şi Marian Stoica (Bucureşti). Observator: Dorin Porojnicu (Bucureşti).

În al doilea meci de vineri, Volei Club Municipal Piatra Neamţ a învins, cu 3-0 (25-21, 25-22, 25-22), pe Steaua, astfel că întîlnirea de sîmbătă, dintre formaţia constănţeană şi cea nemţeană nu va fi una uşoară pentru Tomis. Au evoluat formaţiile - VCM Piatra Neamţ (antrenori Dan Gavril şi Nicolae Buruş): Dascălu - Dumitrache, Gheorghiţă, Ştefură, Ciortea, Didorciuc, libero: R. Gavril; Steaua (antrenori Daniel Banu şi Sorin Macavei): Andrieş - Oancea, Toma, Huţuleac, Roşu, Carpen, libero: Ilie (au mai jucat Cîrlan şi Radu Şerban).

Tomis trebuie să cîştige şi partidele cu Piatra Neamţ şi Steaua

Succesul de vineri trebuie consolidat de voleibaliştii constănţeni prin alte două victorii, în duelurile cu VCM Piatra Neamţ şi Steaua, obligatorii pentru Tomis care nu trebuie să facă niciun pas greşit în primul turneu al locurilor 1-4. Iubitorii voleiului constănţean vor putea urmări, doar la TV Neptun, sîmbătă, de la ora 18.00, înregistrarea integrală a partidei dintre Tomis şi Dinamo, iar duminică, tot de la ora 18.00, întîlnirea CVM Tomis - VCM Piatra Neamţ.

Meciurile CVM Tomis - VCM Piatra Neamţ şi CVM TOMIS - Steaua vor putea fi urmărite pe internet live, la adresa www.tvn.netzone.ro.