CVM Tomis, din nou în semifinalele Cupei Challenge

Volei (m) / Cupa Challenge, sferturi de finală, manşa retur: MACCABI TEL AVIV - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 02 Martie 2012 / 00:00 656 accesări

După trei ani, CVM Tomis Constanţa va juca din nou în semifinala Cupei Challenge la volei masculin, pentru a doua oară în istoria clubului! Echipa de pe Litoral merge mai departe după o dublă victorie cu Maccabi Tel Aviv, în sferturile de finală ale competiţiei: 3:0 în tur, la Constanţa, şi 3:1 (25:20, 25:21, 18:25, 25:16) aseară, la Tel Aviv. Adversara din semifinală a constănţenilor este formaţia poloneză Politechnika Varşovia, calificată şi ea după o dublă victorie, 3:1 şi 3:2 cu ucrainenii de la Lokomotiv Harkov. Dubla manşă din semifinale este programată pe 14 şi 18 martie, primul meci la Constanţa.

Ca şi în tur, pe teren propriu, voleibaliştii constănţeni şi-au dominat adversarii la toate capitolele. În primul set a ieşit la rampă Bojovic, care a punctat şi cu serviciul, şi cu blocajul, şi pe faza de atac! Gazdele au echilibrat puţin disputa în actul al doilea, dar o serie de trei atacuri ale lui Mayio, care a adăugat şi un blocaj, au făcut diferenţa, la 16:16. Preluarea Tomisului a scârţâit serios în setul al treilea, iar Maccabi şi-a ridicat în picioare inimoşii suporteri, care au cântat pe tot parcursul partidei. Încurajaţi de reuşitele din setul anterior, jucătorii echipei gazdă au condus cu 5:2 în setul al patrulea, dar s-au stins sub ”loviturile” expediate de Mayio, Birău şi Torcello. Pe serviciul lui Bojovic, Tomis s-a distanţat de la 10:9 la 14:9, iar sârbul şi-a desăvârşit cel mai bun meci de la venirea sa la Constanţa cu atacuri reuşite la ultimele două puncte ale partidei!

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „Calificarea reprezintă un rezultat al investiţiilor făcute în acest club şi este o palmă pe obrazul celor din Federaţia Română de Volei, care de câţiva ani nu mai suportă echipele din Constanţa. Astăzi am demonstrat, şi la feminin, şi la masculin, că putem obţine rezultate în Europa dacă suntem lăsaţi. Este o seară frumoasă pentru sportul constănţean, cu două calificări în semifinalele competiţiilor europene. Fetele au demonstrat că şi o echipă din România poate elimina o formaţie din Rusia. Sper ca în semifinale să reuşim şi noi o calificare în dauna unei echipe din Polonia, o ţară cu un volei mult mai puternic decât al nostru, la ora actuală” - Sorin Strutinsky, preşedinte CVM Tomis. „A fost un meci frumos, disputat într-o atmosferă foarte frumoasă, pentru că suporterii lor au cântat tot meciul. Sper să ne calificăm în finală, deşi nu va fi uşor contra echipei din Varşovia” - Radu Began, căpitan CVM Tomis. „Meciul a fost foarte disputat, chiar dacă s-a terminat cu scorul de 3:1. Echipa gazdă a fost susţinută de o galerie foarte activă, dar băieţii noştri au făcut dovada calităţilor pe care le au. Strategia jocului a fost foarte bine aleasă, ne-am calificat mai departe şi sperăm să ajungem acolo unde ne dorim cu toţii, în finală” - Serhan Cadâr, director executiv CVM Tomis.

Au evoluat - Maccabi (antrenori: Zohar Bar Netzer şi Gil Riv): Efron - Moreno, Sokolov, Peleg, Sacchi, Faiga şi Shwartz - libero (au mai jucat: Danenberg, Vysotski şi Shemesh); CVM Tomis (antrenori: Jorge Cannestracci şi Răzvan Parpală): Blanco - Maiyo, Birău, Bojovic, Voinea, Torcello şi Joel Silva - libero (au mai jucat: Began, Lescov, Everaldo şi D. Pavel). Au arbitrat: Igor Schimpl (Slovacia) şi Gianni Bartolini (Italia).

Celelalte rezultate din sferturi, manşa retur: Lokomotiv Harkov (Ucraina) - Politechnika Varşovia (Polonia) 2:3 (în tur: 1:3), Rennes Volley 35 (Franţa) - Tytan AZS Czestochowa (Polonia) 3:1 (1:3) - 11:15 în “setul de aur” şi Prefaxis Menen (Belgia) - Lausanne UC (Elveţia) 3:0 (3:0).

SÂMBĂTĂ, TOMIS JOACĂ PE TERENUL STELEI. Voleibaliştii constănţeni vor reveni astăzi în ţară, dar vor rămâne în Capitală, pentru că sâmbătă, de la ora 11.00, vor întâlni echipa Steaua Bucureşti în etapa a 17-a a Diviziei A1 la volei masculin (reprogramată după ultima rundă a sezonului regulat). După acest joc, Tomis va pleca la Dej pentru ultimul meci din sezonul regulat, restanţa cu Unirea contând pentru etapa a 19-a. Partida va avea loc luni, de la ora 17.00, şi va fi transmisă în direct de Digi Sport 3.