CVM Tomis, duel de la egal la egal cu Radnicki Kragujevac

Sport 21 Noiembrie 2009 / 00:00 597 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a susţinut, vineri seară, la Budva (Muntenegru), primul joc din cadrul turneului internaţional “Zilele Voleiului”. Duelul cu Radnicki Kragujevac, campioana Serbiei, a fost unul extrem de interesant, voleibaliştii Tomisului luptând de la egal la egal cu o formaţie care va evolua în sezonul 2009-2010 al Ligii Campionilor. Radnicki s-a impus cu 3:1 (25:23, 27:25, 19:25, 25:22), dar la fel de bine rezultatul putea fi favorabil echipei noastre, care pregăteşte “dubla” cu Montpellier, din Cupa CEV, programată la începutul lunii decembrie. După ce a pierdut primele două seturi “printre degete”, setul al treilea a revenit fără probleme formaţiei noastre. Din păcate, sârbii şi-au adjudecat setul patru şi au obţinut victoria. Formula de start utilizată de antrenorii Stelio De Rocco şi Mircea Dudaş a fost următoarea: Firpo - Dumitrache, Began, Hernandez, Voinea, Van Lankvelt şi Tănăsescu - libero, au mai jucat: Macovei şi Liovi. Evoluţia scorului în partida CVM Tomis - Radnicki - setul 1: 7:8, 14:16, 23:25; setul 2: 8:6, 16:14, 25:27; setul 3: 8:6, 16:9, 25:19; setul 3: 7:8, 13:16, 22:25. „A fost un meci frumos, echilibrat. În finalurile de set, sârbii s-au concentrat mai bine. Sperăm ca sâmbătă să învingem gazdele cu trei la zero şi să cîştigăm turneul”, a spus Bulent Cadâr, team-managerul CVM Tomis.

Sâmbătă, de la ora 19.00, în “Mediteranski Sportski Centar”, CVM Tomis va înfrunta echipa gazdă, Budvanska Rivijera Budva. Confruntarea dintre campioanele României şi Muntenegrului va stabili învingătoarea acestui turneu, doar un succes cu 3:0 al Tomisului permiţând echipei noastre să ocupe prima poziţie. Reamintim că joi, în prima partidă a turneului, Budvanska Rivijera Budva a învins, cu 3:2 (25:23, 25:15, 29:31, 23:25, 15:13), pe Radnicki Kragujevac. Clasament: 1. Radnicki 3p (setaveraj: 5:4); 2. Budva 2p (3:2); 3 CVM TOMIS 1p (1:3).