CVM Tomis, în “pole position” la cîştigarea sezonului regulat

Sport 04 Martie 2008 / 00:00 588 accesări

În urma rezultatelor înregistrate sîmbătă, primul loc în play-off-ul Campionatului Naţional de volei masculin mai poate fi ocupat doar de echipele din Constanţa şi Piatra Neamţ, care se întîlnesc pe Litoral în ultima etapă a sezonului regulat, sîmbătă 8 martie. Nemţenii mai au de disputat şi o restanţă, urmînd să joace joi, pe teren propriu, cu Explorări Baia Mare, iar un eventual succes le-ar oferi şansa de lupta cu Tomis pentru întîietate. Diferenţa actuală de setaveraj îi obligă pe pietreni să piardă maximum un set în aceste ultime două meciuri pentru a periclita actuala poziţie a constănţenilor. Practic, CVM Tomis are cele mai mari şanse de a cîştiga sezonul regulat, iar prima adversară din play-off va fi decisă tot în ultima etapă, în meciul Constam Buzău - Unirea Dej, oaspeţii avînd nevoie de un set pentru a evita încă o vizită la Constanţa! La 3-0 pentru buzoieni, cele două echipe vor fi departajate de punctaveraj!!!

Mulţumit de evoluţia jucătorilor constănţeni, antrenorul Stelio De Rocco le-a acordat acestora două zile libere după victoria din campionat cu Unirea Dej, 3-0. Campionii revin astăzi la antrenamente şi vor demara pregătirea meciului cu VCM Piatra Neamţ, din etapa a 22-a (ultima) a Diviziei A1, meci programat sîmbătă, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor din Constanţa.