CVM Tomis începe lupta pentru al şaptelea trofeu consecutiv

Volei (m) / Cupa României, sferturi de finală: CVM TOMIS CONSTANŢA - VCM LPS PIATRA NEAMŢ

Sport 16 Octombrie 2010 / 00:00 747 accesări

Vineri, în Sala Sporturilor “Lascăr Pană” din Baia Mare, a debutat Cupa României la volei masculin, cu cele patru meciuri din primul tur. Spre deosebire de competiţia feminină, în turneul masculin nu s-au înregistrat surprize în ziua inaugurală, favoritele reuşind să se califice pentru sferturi. Printre echipele care s-au impus fără probleme se numără şi VCM LPS Piatra Neamţ, care, după ce a trecut în număr minim de seturi de Torpi Tg. Mureş, va fi adversara din sferturi a constănţenilor de la CVM Tomis, în partida programată sâmbătă, de la ora 16.00. Va fi a treia întâlnire directă între cele două formaţii în interval de o lună de zile! Până acum, scorul este egal: nemţenii au câştigat meciul amical jucat în turneul de la Dej (scor 3:0), iar constănţenii s-au impus sâmbăta trecută chiar sub Pietricica (scor 3:1), în partida contând pentru etapa a 2-a a Diviziei A1.

Şi de această dată, formaţia antrenată de Viktor Sidelnikov şi Răzvan Parpală are prima şansă în faţa nemţenilor. Mai mult, CVM Tomis abordează turneul de la Baia Mare ca deţinătoare a trofeului, dar şi din poziţia de câştigătoare a ultimelor şase ediţii ale Cupei României! „Ne dorim cu toţii să câştigăm şi al şaptelea trofeu, unul la fel de important ca şi campionatul, de aceea ne-am pregătit foarte bine săptămâna aceasta. Nu am văzut celelalte echipe tari din campionat în meciuri oficiale, dar le vom vedea la Baia Mare. Cupa este o competiţie a surprizelor, pentru că se joacă un singur meci şi orice este posibil”, a declarat libero-ul Mihai Mihăilă, care, alături de Radu Began, dintre actualii componenţi ai lotului constănţean, a contribuit la câştigarea tuturor celor şase trofee anterioare.

Iată rezultatele înregistrate vineri, în primul tur al competiţiei: U. Cluj - SCM U. Craiova 3:1 (18:25, 25:11, 25:18, 25:22); VCM Piatra Neamţ - Torpi Tg. Mureş 3:0 (25:21, 25:23, 25:19); Explorări Baia Mare - CSM U. Suceava 3:0 (25:18, 25:12, 25:17); CSM Bucureşti - Steaua Bucureşti 3:1 (22:25, 25:18, 25:21, 25:15).

Programul meciurilor de sâmbătă, din sferturi - ora 14.00: U. Cluj - Remat Zalău (meciul 13); ora 16.00: VCM Piatra Neamţ - CVM Tomis Constanţa (meciul 14); ora 18.00: Explorări Baia Mare - Dinamo Bucureşti (meciul 15); ora 20.00: CSM Bucureşti - Unirea Dej (meciul 16). Duminică vor avea loc semifinalele, după cum urmează - ora 14.00: învingătoarea meciului 13 - învingătoarea meciului 15; ora 16.00: învingătoarea meciului 14 - învingătoarea meciului 16. Finala este programată luni, de la ora 16.00.