CVM Tomis începe lupta pentru apărarea trofeului

Volei (m) / Cupa României, sferturi de finală, manșa tur: CVM TOMIS CONSTANȚA - ARCADA GALAȚI

Sport 14 Ianuarie 2015 / 00:00 1013 accesări

Primul meci din 2015 pentru voleibaliștii de la CVM Tomis este programat astăzi, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor din Constanța. Adversara campionilor va fi Arcada Galați, iar partida contează pentru sferturile de finală ale Cupei României, trofeu deținut chiar de CVM Tomis. Este manșa tur a disputei pentru calificarea în Final Four, returul fiind programat la Galați, în 18 februarie. Meciul de azi va fi transmis în direct de Neptun TV.

Jucătorii constănțeni s-au antrenat la Dobrici în primele zile din 2015, iar luni și marți s-au reacomodat cu terenul din Sala Sporturilor. CVM Tomis și Arcada se cunosc foarte bine, jucând în toamnă de trei ori, între care două meciuri de verificare înainte de începerea campionatului. În turul Diviziei A1, Tomis a câștigat cu 3:2 pe teren propriu, cedând primul punct din acest campionat chiar în fața gălățenilor. „În turul campionatului, doar Galațiul și Craiova au reușit să câștige câte două seturi în meciurile cu noi. Arcada joacă destul de bine, dar este o echipă inconstantă, care alternează evoluțiile bune cu partidele foarte slabe. Este un meci foarte important pentru noi, dar nu trebuie să uităm că avem de jucat două întâlniri pentru a ne califica mai departe”, a declarat Martin Stoev, antrenor principal la CVM Tomis.

Tehnicianul bulgar s-a declarat mulțumit de modul cum jucătorii săi au răspuns la comenzi în stagiul de pregătire din Bulgaria. „A fost un cantonament binevenit pentru echipa noastră. Ne-am antrenat foarte bine și toți jucătorii sunt sănătoși. Am rezolvat o parte dintre problemele fizice la Varna, acolo unde cinci-șase jucători au făcut tratament. Și Dragoș Pavel s-a antrenat normal, dar nu este încă pregătit să joace, după o lună de pauză”, a precizat Stoev.

ARCADA L-A TRANSFERAT PE ZAHAR

Jucătorii de la Arcada au ajuns ieri la Constanța, venind din Bulgaria, unde au efectuat un cantonament la Dobrici, localitate în care s-au aflat săptămâna trecută și voleibaliștii constănțeni. Din lotul echipei antrenate de Marian Apostu face parte și Alexandru Zahar, transferat de la CVM Tomis chiar în această iarnă. De altfel, clubul constănțean s-a mai despărțit de un jucător care evolua la echipa a doua, centrul Eduard Ocunschi. Voleibalistul a terminat junioratul în vară și a fost împrumutat pentru returul acestui campionat la Tricolorul LMV Ploiești, liderul din Divizia A2, Seria Est. „Dacă prahovenii vor promova în Divizia A1, ei au opțiunea de a prelungi împrumutul pentru încă un sezon”, a declarat Serhan Cadâr, director executiv la CVM Tomis.

Primul meci tur din sferturile Cupei României s-a jucat aseară: CSVM Zalău - VC Banatul Caransebeş 3:0 (28:26, 25:15, 25:22). Întâlnirea Dinamo Bucureşti - Unirea Dej va avea loc la data de 26 ianuarie, iar partida SCM U. Craiova - CSM Bucureşti se va dispută la data de 28 ianuarie. În sferturi se joacă tur-retur şi se califică mai departe echipa care câştigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă set de aur pentru stabilirea echipei calificate. Câştigătoarele din sferturi se califică pentru Final Four, programat în zilele de 4 şi 5 aprilie 2015, pe teren neutru.