CVM Tomis, înfrângere la debutul în Liga Campionilor

Volei masculin / Liga Campionilor, Grupa E, etapa 1: DINAMO MOSCOVA - CVM TOMIS CONSTANŢA 3:0

Sport 24 Octombrie 2012 / 00:00 528 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a debutat promiţător în Liga Campionilor la volei masculin, chiar dacă rezultatul meciului jucat aseară, în Palatul Sporturilor Dinamo din Moscova, ar spune altceva. Dinamo Moscova s-a impus cu 3:0 (25:21, 28:26, 25:20), după 90 de minute de joc, dar oaspeţii au jucat neaşteptat de bine şi au pus mari probleme deţinătoarei Cupei CEV. Dinamo a confirmat că este una dintre cele mai valoroase echipe din Rusia, excelând la blocaj şi prin forţa la serviciu şi atac. CVM Tomis a reuşit să se apere destul de bine, atunci când a pus probleme cu serviciul, dar a fost clar dominată la blocaje câştigătoare (12-4), iar universalul advers Kruglov a fost excelent la fileu.

Graţie unor servicii bine direcţionate de Terzic şi Bojic şi organizării defensive (libero-ul Ivanov a excelat la recuperare), vicecampioana României, bine condusă în teren de Gonzalez, a avut mult timp avantaj în primul set, 12:8, 16:11 şi 20:16. Ruşii au egalat cu Grankin la serviciu, iar constănţenii au căzut inexplicabil, pierzând setul la 21! Setul al doilea a fost foarte echilibrat, cu oaspeţii în avantaj la cele două time-out-uri tehnice. Ruşii au revenit de la 19:21 la 22:21, au făcut 24:22, apoi au ratat trei mingi de set. S-a făcut 26:25 pentru Tomis după un as al lui Terzic, însă moscoviţii au făcut iarăşi diferenţa cu serviciul şi blocajul. În setul al treilea, gazdele s-au distanţat după ce a condus CVM Tomis (5:3, 10:9). Pe final, nici preluarea oaspeţilor nu a mai funcţionat, iar Dinamo s-a impus la 20, trecându-şi în cont primele trei puncte în Grupa E. O grupă care se anunţă extrem de dificilă în continuare, dar după evoluţia de la Moscova avem speranţe: CVM Tomis Constanţa poate aduna puncte şi chiar victorii în Liga Campionilor!

Au evoluat - Dinamo Moscova (antrenori Yuri Cherednik şi Oleg Antonov): Grankin - Kruglov, Krivets, Shcherbinin, Poltavskiy, Veres şi Bragin - libero (au mai jucat: Markin şi Afinogenov); CVM Tomis (antrenori Radovan Gacic şi Erkan Togan): Gonzalez - Ojansivu, Spînu, Laza, Terzic, Bojic şi Ivanov - libero (au mai jucat: Stancu şi Bojovic).

Astăzi, de la ora 19.00, în Polonia, se va disputa celălalt meci din prima etapă a Grupei E, cel dintre PGE Skra Belchatow şi Fenerbahce Grundig Istanbul. În următoarea etapă (joi 1 noiembrie, ora 20.30), CVM Tomis va primi vizita echipei poloneze PGE Skra Belchatow.

Şi cealaltă reprezentantă a României în Liga Campionilor la volei masculin, Remat Zalău, a pierdut prima partidă disputată în actuala ediţie. Tot aseară, în Grupa G, Remat a cedat pe teren propriu, scor 0:3 (30:32, 20:25, 18:25), după 84 de minute de joc, în faţa formaţiei italiene Bre Banca Lannutti Cuneo.