CVM Tomis, înfrîngere neaşteptată pe teren propriu

Volei (m) / DA-1, etapa a 7-a: CVM Tomis Constanţa - VCM Piatra Neamţ 2-3

Sport 06 Noiembrie 2006 / 00:00 1151 accesări

Invincibilă în acest campionat pe teren propriu, chiar şi fără să piardă vreun set, Club Volei Municipal Tomis a înregistrat ieri, în Sala Sporturilor, al treilea eşec în şapte etape, tot după cinci seturi. Însă, dacă în tie-break-urile din partidele cu Dinamo şi Steaua echipa a luptat şi a fost aproape de victorie, Volei Club Municipal Piatra Neamţ a dominat clar ultima parte a setului decisiv, în faţa unor jucători constănţeni resemnaţi. Tomisul nu a pierdut meciul în tie-break, ci în seturile 2 şi 4, cedate în urma unor evoluţii foarte slabe.

Gazdele au început excelent meciul şi după 25-17 în primul parţial nimic nu prevestea un alt rezultat decît 3-0 pentru Tomis, la fel ca în partidele precedente pe teren propriu, cu echipele din Zalău şi Rm. Sărat. Însă jucătorii de pe Litoral şi-au supraestimat, se pare, valoarea şi în joc a apărut din nou principala carenţă a echipei în acest sezon: inconstanţa. Ambiţioasa şi mult mai omogena grupare de sub Pietricica a dominat clar setul secund şi s-a distanţat la 15-8, moment în care Cannestracci a schimbat ridicătorul. Intrarea lui Kuburovici a strîns rezultatul, însă doar pînă la 22-23, pentru că oaspeţii au cîştigat setul la 22. Cu sîrbul la timonă, Tomisul a reuşit să-şi adjudece setul al treilea tot cu 25-17, ca şi pe primul, şi lucrurile păreau să intre în normal. A fost doar o impresie, pentru că în ultimele două seturi nemţenilor le-a ieşit (aproape) totul, iar constănţenii au intrat iarăşi în... apatie. Rezultat final: 3-2 pentru oaspeţi, pe seturi: 17-25, 25-22, 17-25, 25-23, 15-12.

Un meci pierdut pe greşelile... constănţene

După partidă, şi după ce şi-a rezervat cîteva minute pentru o discuţie aprinsă cu elevii săi, Jorge Cannestracci a încercat să găsească şi cauzele acestui eşec în faţa unei echipe, orice s-ar zice, inferioară Tomisului: "Nu reuşesc să înţeleg atitudinea jucătorilor mei! Au jucat fără plăcere, fără dragoste pentru acest sport, ca şi cum i-ar fi forţat cineva să cîştige! În plus, au arătat în acest meci şi o lipsă totală de umilinţă care mi-a displăcut profund. Asta s-a întîmplat!”

Cu Gonzalez şi Erkan neintraţi în joc, Tomisul a fost o umbră a echipei din etapele precedente. Singurul care a corespuns integral este polonezul Gabrych, ceilalţi alternînd execuţiile magistrale cu cele dezamăgitoare. Cu o floare însă... Şi antrenorul Cannestracci are partea sa de vină în eşecul de ieri: l-a ţinut rezervă pe Marian Pavel, cel mai în formă centru din lot, care nu a jucat nici un minut(!), nu i-a schimbat în tie-break pe Erkan şi Gonzalez, care nu făceau faţă la blocaj, şi nu i-a odihnit deloc pe Ashlei şi Gabrych, deşi brazilianul este în criză de formă iar polonezul obosise în ultimul set după ce trăsese echipa după el.

Au evoluat formaţiile - CVM Tomis (antrenori Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Gonzalez (Kuburovic) - Gontariu (Erkan), Ivkovic, Began, Gabrych, Ashlei, libero: Tănăsescu; VCM Piatra Neamţ (antrenori Dan Gavril şi Nicolae Buruş): Dascălu (Ionescu) - Dumitrache (Mocanu), Gheorghiţă, Ştefură (Ocneanu), Ciortea, Didorciuc (Farcaş), libero: Gavril. Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploieşti) şi Mirel Zaharescu (Galaţi).

Celelalte rezultate ale etapei a şaptea: Remat Zalău - Steaua Bucureşti 1-3; Dinamo Bucureşti - U. Cluj 3-1; VCM Rm. Sărat - U. Baia Mare 3-2; Unirea Dej - Centrul Naţional CSS Lapi Dej 3-0.