CVM Tomis întâlneşte Steaua în sferturi

Cupa României la volei masculin

Sport 14 Octombrie 2011 / 00:00 666 accesări

Astăzi, la Zalău, sunt programate sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin, ediţia 2011-2012. Primele patru clasate din campionatul precedent au fost exceptate de la primul tur şi vor înfrunta în sferturi formaţiile care s-au impus în primul tur, desfăşurat tur-retur. Iată rezultatele înregistrate miercuri şi joi: SCM U. Craiova - VCM Piatra Neamţ 3:0 şi 3:0; U. Cluj - CSU Galaţi 3:2 şi 3:2; Unirea Dej - CSM Bucureşti 2:3 şi 2:3 Steaua Bucureşti - U. Timişoara 3:0 şi 3:0.

Dacă în optimi de finală s-a jucat tur-retur, sferturile de astăzi se desfăşoară în manşă unică, după următorul program: SCM U. Craiova - Explorări Baia Mare; U. Cluj - Dinamo Bucureşti; CSM Bucureşti - Remat Zalău; CVM Tomis Constanţa - Steaua Bucureşti. Ultimele două sferturi de finală vor fi televizate în direct de postul Digi Sport 3. Primul sfert începe la ora 14.00, iar celelalte vor urma, în funcţie de durata partidei anterioare. Competiţia este găzduită de sala Liceului cu Program Sportiv “Avram Iancu” din Zalău, pentru că Sala Sporturilor este în renovare. Câştigătoarele se califică pentru Final Four, programat pe 6 şi 7 mai 2012.

TOMIS - STEAUA, CAP DE AFIŞ ÎN SFERTURI. CVM Tomis Constanţa se aştepta să joace cu Steaua în sferturi încă de la tragerea la sorţi, fiind greu de crezut că nou promovata din Timişoara ar fi putut să le facă faţă bucureştenilor. Meciul se anunţă drept cap de afiş al sferturilor de finală, pentru că echipa antrenată de Daniel Banu s-a întărit serios faţă de sezonul trecut. Experimentaţii Chiţigoi, Todorovic, Dacovic, Huţuleac şi Jovic (libero sârb) s-au alăturat lui Toboşi, Farcaş, Milotin, Carpen şi Romanescu, iar Steaua speră la un loc în Cupele Europene! „Cred că există multe asemănări între echipa noastră şi Steaua. Au mulţi jucători noi în comparaţie cu sezonul trecut, au şi ei probleme de omogenizare. Cred că potenţialul Stelei este superior celui al echipei din Baia Mare. Important este ca noi să abordăm partida convinşi că nu va fi un meci uşor şi că trebuie să evoluăm la potenţial maxim pentru a câştiga acest meci”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev. „Aşteptăm şi ne dorim o victorie la meciul cu Steaua. Este unicul obiectiv pe care ni-l putem propune. Ne-am pregătit foarte bine, am studiat adversarul pe video şi suntem gata să câştigăm meciul de la Zalău”, a spus Mark Plotyczer, extrema formaţiei constănţene.