CVM Tomis, învinsă pe terenul lui Dinamo

Volei (m) / DA1, etapa a 11-a: DINAMO BUCUREŞTI - CVM TOMIS CONSTANŢA 3:0

Sport 21 Decembrie 2009 / 00:00 724 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a încheiat turul Diviziei A1 la volei masculin pe locul secund, după Dinamo Bucureşti, care şi-a adjudecat titlul de campioană de iarnă la setaveraj. Bucureştenii s-au impus în număr minim de seturi în duelul direct de sâmbătă, programat în Sala “Extreme”: 25:23, 25:22, 34:32. Superiori la blocaj şi în atac, dinamoviştii au controlat primul set, constănţenii replicând în setul secund, când au condus cu 8:3! Gazdele au egalat la 11, apoi nu au mai cedat conducerea până la finalul setului. Ultimul act a fost dramatic: Tomis a condus cu 16:13 şi 19:15, dar Dinamo a egalat la 21. În continuare, cele două formaţii au alternat la conducere, iar Tomis a irosit şase ocazii de a câştiga setul! În schimb, Dinamo a fructificat a treia minge de meci de care a beneficiat, adjudecându-şi acest set-maraton cu 34:32 şi meciul cu 3:0. „Ne aşteptam la acest meci greu, pentru că nu traversăm o perioadă aşa de bună. Am pierdut şi în Cupele Europene şi încă nu ne regăsim”, a declarat Radu Began, căpitanul Tomisului. „Marea diferenţă a fost că Dinamo a avut jucători care să pună mingea jos. Noi nu am finalizat prea multe atacuri şi cred că aceasta a fost singura diferenţă dintre cele două echipe”, a spus Stelio De Rocco, antrenorul principal al echipei constănţene.

Au evoluat - Dinamo (antrenor Daniel Rădulescu): Teotoc - Chiţigoi, Şoloc, Mureşan, Skoric, Harbuz şi Romanescu - libero (au mai jucat: Roman şi Bobeanu); CVM Tomis (antrenor Stelio De Rocco): Firpo - Dumitrache, Began, Hernandez, Voinea, Didorciuc şi Tănăsescu - libero (au mai jucat: Despotovski, Van Lankvelt şi M. Pavel). Au arbitrat: Paul Szabo (Oradea) şi Nicolae Cristea (Cluj).

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 11-a, ultima din tur: Explorări Baia Mare - VCM Piatra Neamţ 3:1; CVM Braşov - Unirea Dej 0:3; Torpi Tg. Mureş - Remat Zalău 3:2; SCM U. Craiova - Steaua Bucureşti 2:3; U. Cluj - Dacia Buzău 3:0.