CVM Tomis, la a 12-a victorie în acest campionat

Volei (m) / DA1, etapa a 12-a: CSM BUCUREŞTI - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 24 Ianuarie 2011 / 00:00 582 accesări

CVM Tomis Constanţa şi-a păstrat invincibilitatea în acest campionat, reuşind al 12-lea succes la rând, scor 3:1, pe terenul lui CSM Bucureşti. Echipa constănţeană are acum trei puncte avans în clasament, pentru că Remat Zalău nu a reuşit decât o victorie cu 3:2 pe terenul lui VCM Piatra Neamţ, formaţie care miercuri, în etapa a 13-a a Diviziei A1 la volei masculin, va evolua chiar în Sala Sporturilor din Constanţa, de la ora 17.00.

Meciul desfăşurat sâmbătă, în prima etapă din returul sezonului regulat, le-a revenit constănţenilor mai greu decât o arată scorul. Bucureştenii, care în ultima etapă din tur le-au “furat” un punct şi celor de la Remat Zalău, tot în Sala Constructorul, au evoluat cu multă ambiţie şi au condus pe tabela de scor încă din startul partidei. Oaspeţii au echilibrat disputa şi chiar au avut o minge de set, nefructificată. CSM şi-a adjudecat primul set în prelungiri, la a treia oportunitate de care a beneficiat: 28:26. Gazdele au pornit ca din puşcă şi în actul secund, determinându-l pe noul antrenor al Tomisului, Ljubomir Gerasimov, să facă rapid două modificări în echipă: Macovei a intrat în locul lui Spînu la scorul de 6:2 (şi a realizat trei puncte la rând pentru formaţia sa!), iar Lescov l-a schimbat pe Hildebrand la 13:8, ambii rămânând pe teren până la finalul partidei. Oaspeţii au revenit pe tabela de scor, însă CSM a avut minge de set, la 24:23. A intrat în acţiune o altă rezervă, Miklashevich, care a reuşit trei puncte consecutiv (două atacuri şi un as), iar CVM Tomis a egalat pe tabelă după 24:26. În ultimele seturi, cele două echipe şi-au împărţit perioadele de dominare, dar finalurile i-au găsit pe constănţeni mult mai bine plasaţi pe tabela de scor. Finalul de meci i-a aparţinut lui Bahov, excelent atât în apărare, cât şi în atac. Scor final: CSM Bucureşti - CVM Tomis Constanţa 1:3 (28:26, 24:26, 21:25, 21:25).

„A fost o victorie meritată şi o evoluţie destul de bună, dacă ne gândim că echipa e practic nouă, cu un nou coordonator, alţi doi jucători noi şi un nou antrenor pe bancă. CSM a jucat şi ea bine, însă poate că şi jucătorii noştri au intrat pe teren puţin deconectaţi şi s-au convins până la urmă că este nevoie de multă muncă pentru a obţine victoria”, a declarat Milen Uzunov, directorul sportiv al Tomisului. „Mai avem mult de muncă, pentru că la echipă au venit trei jucători noi şi un antrenor nou, iar problemele apărute trebuie să le rezolvăm din mers. Suntem pe drumul cel bun şi avem o şansă mare să câştigăm campionatul”, a adăugat Petrişor Macovei. „CSM e prima echipă românească pe care o văd la lucru. Am auzit că sunt câteva formaţii puternice în campionat, dar când le vom întâlni, vom fi cu siguranţă pregătiţi”, a spus şi noul coordonator al Tomisului, americanul Tyler Hildebrand.

Au evoluat - CSM (antrenori Iulian Coiculescu şi Dan Lăzărescu): Andrieş - Bobeanu, Huţuleac, Stoica, Raznatovic, Al. Cîrlan şi Baciu - libero (au mai jucat: Teotoc şi Ţucov). CVM Tomis (antrenori Ljubomir Gerasimov şi Răzvan Parpală): Hildebrand - Minchev, Began, Spînu, Bahov, David şi Mihăilă - libero (au mai jucat: Lescov, Miklashevich, Macovei şi Marquinho - libero). Au arbitrat: Cristian Santa (Cluj) şi Nicolae Marin (Galaţi).

Celelalte rezultate: CSMU LPS Suceava - Steaua Bucureşti 1:3 (25:19, 19:25, 20:25, 21:25); Explorări Baia Mare - U. Cluj 3:0 (25:11, 25:20, 25:17); VCM Piatra Neamţ - Remat Zalău 2:3 (21:25, 27:25, 19:25, 28:26, 9:15); Unirea Dej - SCM U. Craiova 1:3 (22:25, 25:17, 23:25, 27:29); Torpi Tg. Mureş - Dinamo Bucureşti 0:3 (0:25, 0:25, 0:25).