CVM Tomis, la a şasea finală consecutivă în Cupa României la volei masculin

Eveniment 17 Octombrie 2009 / 00:00 633 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa şi-a confirmat vineri, la Botoşani, statutul de specialistă a Cupei României, competiţie pe care a cîştigat-o în ultimele cinci ediţii. Campionii au luat foarte în serios semifinala contra Rematului din Zalău, dorindu-şi, pe lîngă calificarea în ultimul act, şi o victorie cît mai clară în faţa principalei contracandidate la titlu, care să constituie un atu psihologic pentru campionat. Antrenorul constănţenilor, Stelio De Rocco, a trimis în teren formula standard de echipă, care a fost superioară adversarei la toate capitolele. Aproape totul le-a ieşit lui Began şi compania, singurele probleme apărînd, uneori, la preluare. Sălăjenii au început bine partida şi au menţinut echilibrul pînă la al doilea time-out tehnic. Mai precişi pe final, constănţenii au cîştigat primul act cu 25:21. Zalăul a rezistat mai mult în setul secund, în care a condus cu 23:22, însă nu a mai reuşit să cîştige vreun punct pînă la final: 25:23 pentru Tomis. Setul al treilea a fost şi ultimul, încheindu-se cu 25:20 în favoarea Tomisului. Rezultat final: 3:0 pentru CVM Tomis, care va întîlni în finala de sîmbătă, care va începe la ora 16.00, echipa Explorări Baia Mare, învingătoare, cu 3:2, în cealaltă semifinală, cu Dinamo Bucureşti.

„Am jucat aproape de potenţialul maxim la momentul acesta şi sînt sigur că putem repeta această evoluţie şi în finală. Nu cred că putem avea probleme în meciul cu surpriza competiţiei, Explorări Baia Mare. Echipa din Zalău? Nu mi s-a părut superioară celei din sezonul trecut: a cîştigat un ridicător, pe Lamb, dar l-a pierdut pe Gontariu”, a declarat Mircea Dudaş, antrenorul secund al Tomisului. „Deocamdată Zalăul nu a demonstrat că se poate bate de la egal la egal cu noi. Este adevărat că nu am strălucit în această semifinală, dar am fost mai pragmatici. Categoric sîntem favoriţi, atît în Cupa României, cît şi în campionat. Cealaltă semifinală a fost echilibrată şi a cîştigat echipa mai ambiţioasă, Baia Mare”, a spus Sorin Strutinsky, preşedintele CVM Tomis.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenor Stelio De Rocco): Firpo - Dumitrache, Began, Hernandez, Voinea, Van Lankvelt şi Tănăsescu - libero (au mai jucat: Didorciuc şi Liovi); Remat (antrenor Dragan Djordjevic): Lamb - Gavrilovic, Ivkovic, Afloarei, Borota, Ciortea şi Feher - libero (au mai: jucat Mărieş, Iosifov şi Paşcan).

Rezultatele înregistrate vineri, în semifinale: CVM Tomis Constanţa - Remat Zalău 3:0 (25:21, 25:23, 25:20) şi Explorări Baia Mare - Dinamo Bucureşti 3:2 (24:26, 25:19, 25:21, 27:29, 15:8). Finala dintre CVM Tomis şi Explorări are loc sîmbătă, de la ora 16.00, fiind transmisă în direct de Neptun TV.