CVM Tomis, la a şasea victorie consecutivă în campionat

Volei (m) / DA1, etapa a 4-a: CVM Tomis Constanţa - Constam Buzău 3-0

Sport 25 Octombrie 2007 / 00:00 801 accesări

Club Volei Municipal Tomis a susţinut ieri al doilea meci pe teren propriu din acest campionat, adversara constănţenilor în etapa a patra a Diviziei A1 fiind nou promovata Constam Buzău. Reveniţi marţi dimineaţa din Finlanda, campionii au efectuat un singur antrenament, cu cîteva ore înaintea jocului, iar această ieşire din ritmul normal s-a simţit în primul set, care a fost extrem de echilibrat. Buzoienii, cu Dragoş Pavel în bună dispoziţie de joc, au condus cu 7-4. Tomisul a pus lucrurile la punct, s-a distanţat la 4-5 puncte, însă oaspeţii au recuperat pe finalul setului, au revenit de la 24-22 şi au trimis setul în prelungiri! La 24-25, Constam a avut o primă minge de set, ratînd pînă la finalul parţialului încă şase! În cele din urmă, experienţa gazdelor şi-a spus cuvîntul, iar voleibaliştii Tomisului au fructificat a cincea minge de set de care a beneficiat: 35-33, după 35 de minute de joc. După acest set-maraton, de „încălzire”, echipa antrenată de Stelio De Rocco a evoluat cu mai multă atenţie în următoarele două seturi, pe care le-a cîştigat cu 25-22 şi 25-17. În setul secund însă, buzoienii au mai izbutit o revenire de excepţie, recuperînd de la 15-24! Pînă la urmă, a fost o aşteptată victorie cu 3-0 pentru CVM Tomis, a şasea din această ediţie de campionat, deoarece constănţenii au disputat două meciuri în avans.

„Mă aşteptam la o partidă mai grea după victoria din Finlanda, pentru că eram obosiţi din punct de vedere psihic. Buzăul este o echipă bună, pe care trebuia să o respectăm, însă am făcut multe erori şi meciul s-a echilibrat brusc. Pînă sîmbătă, avem însă destul timp ca să ne revenim şi să remediem greşelile”, a declarat după meci antrenorul Stelio De Rocco, completat de Radu Began: „Era normal să fim puţin ieşiţi din formă, după oboseala acumulată pe drumul de întoarcere din Finlanda. Importantă rămîne pînă la urmă victoria: a fost 3-0 pentru noi şi acum putem pregăti în linişte returul din Cupele Europene!” Pentru lidera clasamentului, urmează două zile în care se va antrena pentru jocul retur cu Perungan Pojat Rovaniemi, din 16-imile Cupei CEV, meci programat sîmbătă, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor din Constanţa. O partidă în care Tomis porneşte cu prima şansă, după victoria cu 3-2 obţinută duminică, în Finlanda.

Au evoluat - Tomis (antrenori Stelio De Rocco şi Massimiliano Giaccardi): Ilieş - Erkan, Hein, May, Daivison, Ashlei şi libero Tănăsescu (au mai jucat: Toronyai, Iankov, Began şi Voinea); Constam (antrenor Marian Boldişteanu): Parpală - Dorojan, Apostu, Afloarei, D. Pavel, Mititelu şi libero Ţîrlea (au mai jucat: Oprea, Bratosin şi Ene). Au arbitrat: Aurelian Ştefu (Brăila) şi Alexandru Prodana (Bucureşti).

Celelalte rezultate ale etapei: Steaua Bucureşti - Remat Zalău 3-1; Unirea Dej - Phoenix Şimleul Silvaniei 3-1; U. Cluj - VCM Rm.Sărat 3-2. Meciurile VCM Piatra Neamţ - Explorări Baia Mare şi LAPI Dej - Dinamo Bucureşti au fost amînate.