CVM Tomis, la un set de Final Four

Volei (m) / Cupa României, sferturi de finală, manşa retur: EXPLORĂRI BAIA MARE - CVM TOMIS CONSTANŢA

Sport 28 Noiembrie 2012 / 00:00 530 accesări

Astăzi, de la ora 18.00 (în direct pe Digi Sport 3), Ştiinţa Explorări Baia Mare şi CVM Tomis Constanţa se vor întâlni pentru a doua oară în interval de 48 de ore. Luni, tot la Baia Mare, constănţenii s-au impus cu 3:1 în etapa a 8-a din campionatul intern, însă meciul de astăzi este eliminatoriu, contând pentru sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin, manşa retur. În tur, la Constanţa, a fost 3:0 pentru gazde, care mai au nevoie să câştige un singur set pentru a obţine calificarea în semifinale. Dacă Baia Mare va învinge cu 3:0, după meciul retur se joacă “set de aur” pentru stabilirea echipei calificate în semifinale.

„Şi Cupa României este importantă pentru noi. Avem un avantaj, victoria cu 3:0 din meciul tur. Ne trebuie un set, pe care sunt sigur că o să-l luăm şi o să ne calificăm în semifinale”, a declarat Dan Borota, căpitanul echipei constănţene. „Vrem să câştigăm Cupa României, aşa că trebuie să ne calificăm mai departe. Deşi adversarii au spus că nu îi interesează această competiţie, eu cred că vor încerca să câştige returul din Cupă pentru a juca set de aur. De aceea mă aştept la un meci retur foarte dificil”, a spus antrenorul principal Radovan Gacic.

Tot astăzi, în sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin, manşa retur, se mai joacă meciul Phoenix Şimleul Silvaniei - Dinamo Bucureşti (ora 17.00; în tur: 1:3). Partida retur dintre CSM Agronomia Bucureşti - Remat Zalău (în tur: 1:3) a fost amânată pentru data de 3 februarie 2013, iar Unirea Dej a eliminat-o deja pe SCM U. Craiova, cu scorul general de 4-3, fiind prima echipă calificată pentru Final Four-ul programat pe 26 şi 27 aprilie 2013.