CVM Tomis, pas important spre optimile Challenge Cup

Eveniment 11 Ianuarie 2012 / 00:00 673 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a obţinut aseară, la Baia Mare, un succes extrem de important în manşa tur a 16-imilor de finală ale Cupei Challenge la volei masculin, depăşind, cu 3:1 (23:25, 25:23, 25:22, 25:23), echipa locală Ştiinţa Explorări. Victoria oferă acum Tomisului prima şansă la calificarea în optimile de finală ale competiţiei, mai ales că returul va avea loc la Constanţa, în Sala Sporturilor, miercuri, 18 ianuarie, de la ora 18.00.

Partida disputată în Sala Sporturilor “Lascăr Pană” a fost una extrem de echilibrată. După ce gazdele şi-au adjudecat primul set, cu 25:23, voleibaliştii antrenaţi de Martin Stoev şi Victor Karagyozov au restabilit egalitatea, tot după 25:23. Băimărenii au început mai bine setul al treilea şi au condus cu 12:7, scor la care Martin Stoev a schimbat coordonatorul, Lescov în locul lui Blanco, iar jocul Tomisului a revenit, încet-încet, la turaţia normală, tehnicianul echipei de pe Litoral apelând, inspirat, la toţi jucătorii. Tomis a recuperat punct cu punct, pentru a intra în avantaj la al doilea time-out tehnic, 16:15, iar în final s-a impus în acest set cu 25:22. Şi setul patru s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate, cu Baia Mare în avantaj, 12:6, 16:13 şi 19:16. Revenirea jucătorilor constănţeni s-a materializat în cele din urmă, 25:23 pentru Tomis şi 3:1 rezultat final în favoarea echipei constănţene, spre satisfacţia fanilor care au susţinut formaţia de la ţărmul mării la Baia Mare.

„A fost un meci foarte greu, pentru că am întâlnit o formaţie care a făcut mereu partide foarte bune împotriva noastră. Acum avem prima şansă la calificare, pentru că vom juca returul acasă, dar Baia Mare este o echipă puternică şi care poate pune probleme şi în deplasare”, a declarat Radu Began, căpitanul Tomisului. „Este o victorie mare. Mă bucur foarte mult că mi-am revenit după accidentare. Eu sunt optimist şi, cu siguranţă, suntem aproape calificaţi în optimi”, a spus Fabian Birău, centrul Tomisului fiind completat de universalul Philip Maiyo, cel mai bun jucător al partidei: „Sunt bucuros pentru evoluţia mea, dar importantă este victoria. A fost foarte bine că am revenit, iar jocul nostru a crescut, uşor-uşor, în fiecare set. Le mulţumesc şi suporterilor care au venit până la Baia Mare şi ne-au purtat spre victorie într-un meci aşa de important”.

Evoluţia scorului - setul 1: 2:4, 5:5, 7:8, 13:11, 16:14, 19:16, 20:20, 23:21, 23:23, 25:23 (25 de minute); setul 2: 4:3, 6:4, 7:8, 9:12, 13:16, 15:19, 19:20, 23:23, 23:25 (25 de minute); setul 3: 4:3, 5:5, 8:6, 12:7, 13:13, 15:16, 18:20, 21:22, 22:25 (27 de minute); setul 4: 5:2, 8:4, 12:6, 13:10, 16:13, 19:16, 21:21, 22:23, 23:25 (28 de minute).

Au evoluat - Ştiinţa Explorări (antrenori Marius Botea şi Sorin Pop): Kecskemeti - Veber, Neamţ, Păştean, Ţuţea, Borota (cpt.) şi Tofan - libero (au mai jucat: Negrean şi Teuşan); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Victor Karagyozov): Blanco - Maiyo, Began (cpt.), Spînu, Torcello, Voinea şi Ivanov - libero (au mai jucat: D. Pavel, Birău, Bojovic, Everaldo şi Lescov). Au arbitrat: Slavisa Manijlovic (Serbia) şi Alexey Pashkevich (Rusia).

Cealaltă reprezentantă a României în Cupa Challenge la volei masculin, Dinamo Bucureşti, a pierdut, ieri, pe teren propriu, scor 0:3 (14:25, 15:25, 19:25), întâlnirea tur din 16-imi, cu Dinamo Krasnodar (Rusia).