CVM Tomis pregăteşte debutul în Cupa României

Volei masculin

Sport 13 Octombrie 2011 / 00:00 640 accesări

Ieri a debutat Cupa României la volei masculin, ediţia 2011-2012. Competiţia este găzduită de sala Liceului cu Program Sportiv “Avram Iancu” din Zalău, pentru că Sala Sporturilor este în renovare. Participă cele 12 formaţii din Divizia A1, iar primele patru clasate din campionatul precedent (reprezentantele României în Cupele Europene) sunt exceptate de la primul tur şi vor debuta abia în sferturi. Meciurile se dispută pe teren neutru pentru că la Zalău are loc un curs de arbitri internaţionali, care conduc jocuri de la Cupa României.

În primul tur al competiţiei se joacă tur-retur, miercuri şi joi, iar echipa care câştigă cele mai multe seturi se califică mai departe. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă “set de aur” pentru stabilirea echipei calificate. Sferturile de finală vor avea loc vineri, în manşă unică. Rezultatele de ieri: SCM U. Craiova - VCM Piatra Neamţ 3:0, U. Cluj - CSU Galaţi 3:2, Unirea Dej - CSM Bucureşti 2:3 şi Steaua Bucureşti - U. Timişoara 3:0.

VOLEIBALIŞTII CONSTĂNŢENI AJUNG ASTĂZI LA ZALĂU. Jucătorii de la CVM Tomis s-au pregătit timp de două zile, marţi şi miercuri, la Tg. Mureş, iar în această dimineaţă vor pleca spre Zalău. Constănţenii vor juca vineri în sferturi, cu învingătoarea disputei Steaua - U. Timişoara, în care bucureştenii pornesc cu prima şansă, după ce s-au impus fără probleme în partida disputată aseară. „Este primul meci important din acest sezon, pentru că este eliminatoriu şi de el depinde parcursul în Cupa României. Îmi doresc ca jucătorii să nu mai repete erorile comise în primele două etape de campionat. Din păcate, noi am jucat slab în primul set atât în meciul de la Craiova, cât şi în cel de la Constanţa. Le-am spus jucătorilor că este important să intre în partidă încă de la primul set. Nu ne interesează pe noi cum joacă adversarii. De la primul fluier al arbitrului trebuie să jucăm la maximum din potenţialul nostru!”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev.