CVM Tomis pregăteşte partida cu CVM Braşov

Sport 27 Ianuarie 2010 / 00:00 478 accesări

Meciul de sâmbătă cu Steaua, câştigat de CVM Tomis Constanţa cu 3:0, le-a permis antrenorilor Stelio De Rocco şi Mircea Dudaş să vadă la lucru aproape toţi jucătorii din lot. Este drept că şi replica echipei adverse a fost destul de slabă, astfel că gazdele şi-au permis să experimenteze diferite scheme de joc sau formule de echipă. Schimbările s-au produs în setul al treilea, când era clar că soarta partidei este pecetluită. Szalai l-a înlocuit pe Romero, pe postul de extremă, la începutul setului, iar la scorul de 19:11 au intrat coordonatorul Despotovski şi universalul Dumitrache, în locul lui Firpo şi Svetozarevic. Sajnberger a fost utilizat în setul al doilea, ca schimbare tactică, intrând la serviciu în locul lui Macovei. Un singur jucător de pe foaia de joc nu a intrat deloc, Hernandez, care a fost menajat după entorsa la gleznă suferită în Serbia. „L-am înlocuit pe Romero pentru că genunchii săi încă nu s-au refăcut, Hernandez îşi revine încet-încet după entorsă şi cred că va juca în meciul cu Braşovul, iar Voinea şi Szalai sunt din ce în ce mai bine. Important pentru mine este că avem două-trei săptămâni de antrenamente aici, la Constanţa, ca să ajungem progresiv la cea mai bună formă pentru meciurile cu adevărat importante”, a declarat Stelio De Rocco. Romero acuză o tendinită la genunchi, Voinea are dureri la umăr încă dinaintea plecării în Serbia, dureri care îl împiedică să atace la capacitate maximă, iar Szalai acuză dureri la plonjoane datorită unor probleme la nervul sciatic. Toţi vor fi însă pe teren sâmbătă, la meciul cu CVM Braşov din etapa a 15-a a Diviziei A1. Partida cu ultima clasată este programată de la ora 15.00, în Sala Sporturilor din Constanţa.

Ieri, la Craiova, s-a disputat un meci restant din cadrul etapei a 12-a a Diviziei A1: SCM U. Craiova - Remat Zalău 0:3 (25:27, 17:25, 20:25). Partida Torpi Tg. Mureş - Dinamo Bucureşti, din etapa a 14-a, a fost amânată pentru 9 februarie.