CVM Tomis, pregătită pentru retur

Sport 17 Ianuarie 2011 / 00:00 613 accesări

Vineri şi sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, CVM Tomis a susţinut două meciuri de verificare în compania formaţiei bulgare Lukoil Burgas, ambele câştigate cu scorul de 3:1. Scorul pe seturi în partida a doua, disputată sâmbătă, a fost 25:21, 19:25, 25:21, 25:13. Ca şi vineri, după aceste patru seturi s-a mai jucat un set scurt, câştigat de constănţeni cu 15:12. Faţă de vineri, noul antrenor principal al gazdelor, Ljubomir Gerasimov, a efectuat trei modificări în formula de start: Chiţigoi în locul lui Minchev, Spînu la Macovei şi Bahov la Merkushev. Chiţigoi a fost utilizat doar în primele două seturi la ultima sa evoluţie în tricoul Tomisului, apoi i-a lăsat locul său în teren lui Minchev. Macovei a jucat din setul 4, în locul lui Began, iar în setul suplimentar au intrat Lescov şi Zahar, în locul lui Hildebrand şi Bahov. Merkushev a fost utilizat în timpul primelor patru seturi, pe final. Ucraineanul a intrat în locul lui Began, ca schimbare tactică, pentru serviciu şi apărare, iar mutarea lui Gerasimov a dat roade în special în setul 3, când pe serviciul său scorul a devenit 23:19 din 18:19! „Sunt mulţumit atât de victorii, cât şi de prestaţia echipei. Lukoil Burgas este o echipă puternică şi aveam nevoie de astfel de verificări. Şi în alţi ani Tomis a susţinut meciuri amicale cu formaţii de valoarea, atât aici, la Constanţa, cât şi la Burgas, Varna sau Istanbul”, a declarat Sorin Strutinsky. Preşedintele CVM Tomis a apreciat ca bune primele evoluţii ale jucătorilor nou transferaţi la echipa constănţeană. „Tyler Hildebrand îşi respectă numele şi cariera. Este un plus pentru echipă şi sper să nu aibă probleme cu accidentările. Este un câştig pentru echipă atât ca jucător, pentru că în volei coordonatorul este foarte important, cât şi ca un posibil lider al echipei în teren. Mincho Minchev are calităţi foarte bune, mă bucur că a venit la noi şi sunt sigur că ne va ajuta să câştigăm campionatul”, a adăugat Strutinsky.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Ljubomir Gerasimov şi Răzvan Parpală): Hildebrand - Chiţigoi, Began, Spînu, David, Bahov şi Marquinho-libero (au mai jucat Merkushev, Minchev, Lescov, Macovei şi Zahar); Burgas (antrenori Plamen Hristov şi Georgi Petrov): Stefanovici - Aleksandrov, Bogdanov, Vlasev, A. Nikolov, Antonov şi Velkov-libero (au mai jucat Kadînkov, K. Nikolov, Dimitrov şi Zlatev).

Săptămâna aceasta, voleibaliştii de la CVM Tomis îşi vor continua antrenamentele la Constanţa. În primul meci din returul sezonului regulat, Began şi compania vor întâlni echipa CSM Bucureşti, sâmbătă, în Capitală.