CVM Tomis s-a clasat pe locul 5

Volei (m) / Memorialul “Vyacheslav Platonov”, ediţia a V-a

Sport 06 Septembrie 2010 / 00:00 567 accesări

Ieri, la Sankt Petersburg, s-a încheiat ediţia a V-a a Memorialului “Vyacheslav Platonov”, turneu de volei masculin care a reunit la start opt formaţii, din Rusia, Ucraina, Belarus, Finlanda şi România. Turneul a fost câştigat de Lokomotiv Emerald Ekaterinburg, care s-a impus în finală, cu 3:1, în faţa marii favorite, Dinamo Moscova.

Invitată în premieră la această prestigioasă competiţie, formaţia constănţeană Club Volei Municipal Tomis a câştigat două meciuri şi a pierdut alte două, clasându-se la final pe locul 5. În meciul de clasament disputat sâmbătă, CVM Tomis a trecut de bieloruşii de la Kommunalnik Grodno, scor 3:2 (26:28, 26:24, 25:23, 21:25, 15:13), aceasta fiind a patra partidă în care vicecampioana României a jucat cinci seturi şi peste două ore la Sankt Petersburg! Au evoluat pentru Tomis: Lescov - Chiţigoi, Began, Spînu, Dumitrache, Merkushev şi Marquinho - libero. Din setul al treilea, Macovei l-a înlocuit pe Spînu, iar din setul al patrulea Bahov a fost introdus în locul lui Dumitrache. Pe finalul setului 3, Ditlevsen a intrat în locul lui Chiţigoi şi a rămas până la finalul partidei. A mai jucat Mihăilă, ca schimbare tactică, pentru apărarea în linia a doua.

„A fost un turneu foarte util. Suntem mulţumiţi de rezultatele obţinute şi de modul în care s-au comportat jucătorii noştri. Antrenorul Viktor Sidelnikov a folosit mai multe formule de joc pentru a stabili până la finalul pregătirilor cea mai bună formulă de echipă. Ieri am efectuat o plimbare cu vaporaşul pe Neva şi am vizitat oraşul Sankt Petersburg”, a declarat Serhan Cadîr, directorul executiv al CVM Tomis. Delegaţia constănţeană va pleca astăzi din Rusia spre România, urmând să ajungă acasă luni noaptea.

Rezultate

sâmbătă, 4 septembrie, semifinale:

Dinamo Moscova - Avtomobilist Sankt Petersburg 3:2 (25:20, 25:21, 22:25, 24:26, 17:15)

Lokomotiv Emerald Ekaterinburg - Fakel Novy Urengoy 3:1 (25:23, 25:22, 19:25, 25:16)

meciuri de clasament:

locurile 7-8: Lokomotiv Harkov - Isku Tampere 3:2 (17:25, 25:22, 20:25, 25:18, 15:10)

locurile 5-6: CVM Tomis Constanţa - Kommunalnik Grodno 3:2 (26:28, 26:24, 25:23, 21:25, 15:13)

duminică, 5 septembrie:

finala mică: Fakel Novy Urengoy - Avtomobilist Sankt Petersburg 1:3 (25:27, 27:25, 27:29, 21:25)

finala mare: Dinamo Moscova - Lokomotiv Emerald Ekaterinburg 1:3 (14:25, 23:25, 25:18, 21:25)