CVM Tomis s-a impus din nou la Baia Mare

Volei (m) / DA1, etapa a 13-a: EXPLORĂRI BAIA MARE - CVM TOMIS CONSTANŢA 2:3

Sport 23 Ianuarie 2012 / 00:00 578 accesări

Sâmbătă, în etapa a 13-a din Divizia A1 la volei masculin, Ştiinţa Explorări Baia Mare şi CVM Tomis Constanţa au jucat al patrulea meci direct din acest sezon, iar constănţenii au obţinut a patra victorie, după 3:2 în turul campionatului, 3:1 şi 3:0 în Cupa Challenge. La trei zile după manşa retur din 16-imile Cupei Challenge, băimărenii au dat o replică mult mai consistentă decât au făcut-o la Constanţa, reuşind să obţină un punct în faţa Tomisului. Scor final: Ştiinţa Explorări Baia Mare - CVM Tomis Constanţa 2:3 (22:25, 31:29, 31:29, 27:29, 12:15).

După cum se poate vedea şi din scorurile parţiale, meciul a fost aprig disputat şi a durat în total două ore şi 20 de minute! Tomis a început foarte bine şi părea că poate încheia fără probleme disputa, în minimum de seturi. Primul set a fost controlat clar de constănţeni, ca şi al doilea, până la scorul de 24:18. Gazdele, care au avut un jucător, universalul Andrei Veber, în zi de graţie (a realizat 42 de puncte!), au restabilit egalitatea, pe serviciul lui Mititelu, şi setul a intrat în prelungiri. Baia Mare a egalat la 1 după ce a salvat 9 mingi de set, fructificând-o pe a treia de care a beneficiat! Tot cu 31:29 pentru gazde s-a încheiat şi actul al treilea, în care echilibrul s-a menţinut aproape tot setul. Explorări a condus cu 24:22, Tomis a egalat şi a salvat în total 6 mingi de set, irosindu-le pe cele două avute. În setul 4 au condus gazdele, până la 23:22, apoi oaspeţii au fructificat a cincea minge de 2:2 la seturi. Maramureşenii au început mai bine setul decisiv, dar Tomis a egalat la 9, a preluat conducerea cu 11:9 şi nu a mai putut fi ajunsă.

„A fost un meci foarte greu, ca toate meciurile noastre cu Baia Mare, în care echipa noastră a jucat destul de slab. Am reuşit să câştigăm datorită experienţei şi maturităţii jucătorilor noştri, care şi-au spus cuvântul pe final. Este evident că jucătorii din campionatul nostru nu sunt obişnuiţi cu ritmul strâns în care se joacă returul. Toate echipele vor avea de suferit din această cauză”, a declarat directorul executiv al grupării constănţene, Serhan Cadâr. „Ne aşteptam la un meci foarte dificil, doar am jucat pe terenul vicecampioanei. Cred că ambele echipe au resimţit oboseala, dar mai ales noi, care în 10 zile a trebuit să venim de două ori la Baia Mare, în timp ce adversarii au făcut doar o deplasare la Constanţa”, a spus şi căpitanul Tomisului, Radu Began.

Au evoluat - Explorări (antrenori Marius Botea şi Sorin Pop): Kecskemeti - Veber, Păştean, Neamţ, Borota, Ţuţea şi C. Tofan - libero (au mai jucat: Răileanu, Mititelu, Teuşan şi Socaciu); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Victor Karagyozov): Blanco - Maiyo, Birău, Began, Voinea, Everaldo şi Ivanov - libero (au mai jucat: D. Pavel, Lescov, Spînu şi Torcello).

Săptămâna aceasta, voleibaliştii constănţeni vor juca două meciuri în campionat: miercuri (ora 17.00) pe teren propriu, cu VCM Piatra Neamţ, iar sâmbătă în deplasare, cu CSU Galaţi.

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 13-a: Steaua Bucureşti - U. Timişoara 3:0 (25:10, 25:14, 25:19); U. Cluj - Remat Zalău 0:3 (18:25, 16:25, 22:25); CSU Galaţi - Unirea Dej 0:3 (16:25, 16:25, 18:25); SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti 2:3 (23:25, 13:25, 25:22, 25:13, 16:18); VCM Piatra Neamţ - CSM Bucureşti 3:0 (25:22, 25:20, 25:20).

Clasament: 1. Remat Zalău 37p (setaveraj 39:6); 2. CVM TOMIS CONSTANŢA 33p (37:11); 3. VCM Piatra Neamţ 26p (30:21); 4. Dinamo Bucureşti 25p (32:23); 5. Explorări Baia Mare 24p (30:23); 6. Steaua Bucureşti 21p (25:21); 7. Unirea Dej 20p (25:23); 8. CSM Bucureşti 16p (20:27); 9. SCM U. Craiova 13p (19:28); 10. U. Cluj 12p (17:32); 11. CSU Galaţi 6p (10:36); 12. U. Timişoara 1p (6:39).