CVM Tomis s-a revanşat în faţa echipei IBB Istanbul

Sport 01 Martie 2007 / 00:00 1022 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a obţinut, ieri, a doua victorie în turneul de pregătire pe care îl efectuează săptămîna aceasta în Bulgaria şi Turcia. Adversara Tomisului a fost Istanbul Buyukşehir Belediyesi, a treia clasată în campionatul turc, iar constănţenii au cîştigat cu scorul de 3-2, la capătul unei partide extrem de disputate. Antrenorii Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov au trimis în teren cea mai bună formulă de echipă posibilă, cu care vor aborda probabil şi meciurile din play-off-ul Diviziei A1 care încep săptămîna viitoare, adică Sergiu Ilieş - ridicător, Erkan Togan - universal, Radu Began şi Goran Ivkovic - centri, Ashlei Nemer şi Piotr Gabrych - extreme, Răzvan Tănăsescu - libero.

După cum ne-a relatat de la faţa locului Bulent Cadîr, team-managerul echipei de pe Litoral, voleibaliştii constănţeni s-au acomodat mai greu cu sala în care s-a desfăşurat partida şi au cedat primul set cu 20-25, dar şi-au revenit în următoarele, în care au recuperat dezavantaje de cîteva puncte şi s-au impus cu 25-20 şi 28-26. Pentru setul al patrulea, Ilieş, Began şi Ashlei le-au lăsat locurile lui Nemanja Kuburovic, Teodor Milotin şi Florin Voinea, iar turcii au recuperat de la 14-16, au trimis setul în prelungiri şi au cîştigat cu 33-31 acest set maraton. În setul decisiv, adjudecat de români cu 15-13, au mai evoluat la Tomis jucătorii Dragoş Pavel şi Mihai Mihăilă, în locul lui Gabrych şi Tănăsescu, singurul jucător neutilizat fiind Gontariu. IBB a jucat în formula pe care a utilizat-o şi la Constanţa, în Cupa “Mării Negre”, singura modificare fiind înlocuirea brazilianului Lima Martins, plecat între timp, cu americanul Gabriel Bryan Gardner. CVM Tomis şi-a luat astfel revanşa în faţa echipei IBB Istanbul, care s-a impus anul trecut, în luna septembrie, în Sala Sporturilor din Constanţa, cu 3-0. Jucătorii de la Tomis vor întîlni astăzi echipa Arcelik, clasată pe locul 2 în turneul play-out al campionatului turc, şi vor să cîştige din nou, pentru a-i oferi victoria drept cadou antrenorului secund Milen Uzunov, care împlineşte 39 de ani! Imediat după meci, delegaţia constănţeană se va îmbarca în autocar şi se va întoarce acasă.