CVM Tomis, succes lejer contra Universităţii Cluj

Turneul amical de volei masculin de la Dej

Sport 18 Septembrie 2010 / 00:00 665 accesări

CVM Tomis Constanţa a debutat cu o victorie fără probleme în turneul amical de la Dej. Vicecampioana României a întâlnit vineri Universitatea Cluj şi s-a impus cu 3:0 (25:21, 25:16, 25:19), după 70 de minute de joc. „A fost, practic, un meci de încălzire pentru formaţia noastră, primul din această vară cu o echipă românească. A fost o victorie obţinută destul de uşor, după ce doar primul set a fost mai echilibrat. S-a jucat bine tactic, suntem mulţumiţi de acest meci contra unui adversar de valoare medie în România”, a declarat Milen Uzunov, directorul sportiv al clubului constănţean. Antrenorii Viktor Sidelnikov şi Răzvan Parpală au început partida în următoarea formulă de echipă: Lescov - Ditlevsen, Began, Spînu, Bahov, Chiţigoi şi Marquinho-libero. Din setul al treilea, Macovei l-a înlocuit pe Spînu, Janusek pe Lescov, iar Merkushev pe Chiţigoi. În primele două seturi, Dumitrache şi Janusek i-au înlocuit pe Lescov şi Ditlevsen, schimbări tactice.

Iată rezultatele şi programul turneului de la Dej: vineri: CVM Tomis Constanţa - Universitatea Cluj 3:0; Unirea Dej - VCM LPS Piatra Neamţ 3:1; sâmbătă, ora 16.30: Cluj - Piatra Neamţ; ora 18.30: Constanţa - Dej; duminică, ora 10.30: Constanţa - Piatra Neamţ; ora 12.30: Dej - Cluj.