CVM Tomis, un nou succes în duelul cu Dinamo

Sport 04 Aprilie 2007 / 00:00 1262 accesări

Marţi, la Piatra Neamţ, în prima zi a celui de-al treilea turneu din cadrul play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin, CVM Tomis Constanţa a mai făcut un pas important spre primul titlu de campioană din istoria clubului. În confruntarea cu Dinamo Bucureşti, voleibaliştii Tomisului s-au impus cu 3-1, continuîndu-şi parcursul perfect din turneele locurilor 1-4: şapte victorii din tot atîtea posibile. Primele două seturi au fost cîştigate fără probleme de formaţia pregătită de Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov, 25-17 şi 25-14, pentru ca în setul al treilea Tomisul să irosească cele două mingi de set şi meci de care a beneficiat, la 24-23 şi 25-24. Dinamo a rămas în joc, după 27-25, dar jucătorii constănţeni au strîns rîndurile în următorul set, revenind de la 7-9 la 11-9, pentru a se impune în final cu 25-20. “Am obţinut o victorie mare. Şi dacă nu vom face paşi greşiţi pînă la final vom fi campioni. Mulţumim suporterilor care au fost alături de noi. Am jucat astăzi (n.r. - ieri) şi pentru Voinicu’, căruia îi dedicăm victoria. Sîntem alături de el în aceste clipe grele”, a declarat Radu Began, căpitanul echipei de la ţărmul mării. “Este o victorie importantă, dar campionatul nu este jucat. Mai sînt cinci meciuri şi abia la finalul acestora putem spune că sîntem campioni. În privinţa nivelului de joc, nu sîntem la nivelul optim”, crede antrenorul principal al Tomisului, Jorge Cannestracci.

Au evoluat formaţiile - CVM Tomis (antrenori: Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Kuburovic - Erkan, Began, Ivkovic, Gabrych, Ashlei, libero: Tănăsescu (a mai jucat: Gontariu); Dinamo (antrenori: Marian Păuşescu şi Cristache Catană): Şerban - Bobeanu, Mrdja, Macovei, Roman, Harbuz, libero: Feher (au mai jucat: Mureşan şi Bălhăceanu). Au arbitrat: Angeluş Cotoanţă şi Cornel Malaxia (ambii din Bucureşti). În celălalt meci al zilei, VCM P. Neamţ a dispus cu 3-0 de Steaua.

Conducerea şi componenţii formaţiei Club Volei Municipal Tomis Constanţa i-au dedicat victoria din derby-ul cu Dinamo colegului lor Florin Voinea, cu toţii fiind alături de Voinicu’, în marea durere a pierderii tatălui său, VOINEA ION. Sincere condoleanţe!