CVM Tomis va întâlni pe Maliye Milli Piyango Ankara

Volei masculin / Cupa CEV, sferturi de finală, manşa retur: MALIYE MILLI PIYANGO ANKARA - CVC GABROVO 3:1

Sport 23 Ianuarie 2014 / 00:00 675 accesări

Calificată în Challenge Round-ul Cupei CEV la volei masculin, după ce a ocupat locul 3 în Grupa F din Liga Campionilor, Club Volei Municipal Tomis Constanţa şi-a aflat aseară adversara cu care se va duela pentru accederea în semifinalele competiţiei. Campioana României o va întâlni pe Maliye Milli Piyango Ankara, în 5 şi 12 februarie, primul meci în deplasare.

Returul dintre Maliye Milli Piyango Ankara şi CVC Gabrovo, disputat aseară în capitala Turciei, a avut o desfăşurare dramatică, la fel ca şi partida tur, care le-a revenit bulgarilor cu 3:2. Primul set a fost clar al gazdelor, apoi oaspeţii au egalat după un set controlat de la un capăt la altul. Tot Gabrovo a fost la conducere pe toată durata setului 3, dar la 20:22 gazdele au reuşit trei puncte consecutiv şi apoi s-au impus în prelungiri. A fost un moment psihologic foarte important, peste care Gabrovo nu a putut să treacă, în ultimul set fiind întrecută clar. Scor final: Maliye Milli Piyango Ankara - CVC Gabrovo 3:1 (25:11, 21:25, 27:25, 25:19). La puncte, Ankara a depăşit-o pe Gabrovo cu 4-2.

Au evoluat - Ankara (antrenori Josko Milenkoski şi Serdar Uslu): Vincic 5p - Gjorgiev 20p, Guneş 11p, Haskan 4p, Kirici 13p, Popp 19p şi Tokgoz - libero (au mai jucat: Durmaz 1p, Mermer şi Arslan); Gabrovo (antrenori Lubomir Gerasimov şi Hristo Zapryanov): Dimitrov 3p - Stefanov 11p, Gaydarski, Gadzhanov 7p, Stoykov 13p, Petkov 20p şi D. Ivanov - libero (au mai jucat: Vlasev 7p, Kichukov, Minchev 1p şi Mitev).

Tot ieri a avut loc şi întâlnirea retur dintre PAOK Salonic (Grecia) şi TV Ingersoll Bühl (Germania), în tur 0:3. Formaţia oaspete a câştigat din nou, de data aceasta cu 3:2 (25:21, 22:25, 25:22, 26:28, 15:12), iar în Challenge Round îi va întâlni pe francezii de la Paris Volley. Iată şi programul celorlalte două sferturi de finală, care se vor disputa astăzi - ora 17.00: Guberniya Nizhniy Novgorod (Rusia) - Arago de Sete (Franţa), în tur 3:0; ora 19.00: PGE Skra Belchatow (Polonia) - Generali Unterhaching (Germania), în tur 3:0.