CVM Tomis va juca în Final Four-ul Cupei României

Volei (m) / Cupa României, sferturi de finală, manşa retur: EXPLORĂRI BAIA MARE - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 29 Noiembrie 2012 / 00:00 488 accesări

CVM Tomis Constanţa s-a calificat pentru Final Four-ul Cupei României la volei masculin după ce a învins în ambele manşe din sferturi pe Ştiinţa Explorări Baia Mare. După 3:0 în meciul tur, de la Constanţa, CVM Tomis s-a impus, cu 3:1 (25:23, 26:24, 14:25, 25:23), în returul disputat aseară, la Baia Mare. Consecvent declaraţiei pe care a făcut-o înaintea dublei manşe din Cupa României („prioritar pentru noi este campionatul”), Marius Botea a păstrat un singur titular, Hoboth, dintre cei şapte care începuseră meciul de luni, jucat de cele două echipe în etapa a 8-a a Diviziei A1 şi câştigat tot de Tomis, cu 3:1. În partida de ieri, rezervele băimărene au jucat cu multă ambiţie şi au cedat doar la limită cele trei seturi de ieri. Mai mult, ei au reuşit să câştige un set în faţa constănţenilor, al treilea, set în care Radovan Gacic a încercat să joace cu toate rezervele sale. În ultimul set, pentru Tomis au evoluat Spînu ca universal, Stancu şi Laza centri, iar Bojic a revenit pe extremă alături de Borota, astfel că oaspeţii au închis jocul la a doua minge de meci de care au beneficiat.

Au evoluat - Baia Mare (antrenori Marius Botea şi Sorin Pop): Răileanu - Veber, Neamţ, Socaciu, Mititelu, Hoboth şi Balog - libero (au mai jucat: Cuciureanu, Cs. Nagy şi Negrean); CVM Tomis (antrenori Radovan Gacic şi Erkan Togan): Gonzalez - Bojic, Spînu, Bojovic, Terzic, Borota şi Tănăsescu - libero (au mai jucat: Stancu, Laza, Lescov şi Merkushev).

„Este bine că ne-am calificat cu două victorii, dar nu trebuie să ne culcăm pe o ureche, pentru că Baia Mare a folosit mulţi jucători tineri în aceste meciuri din Cupa României. De aceea am încercat şi noi astăzi (n.r. - miercuri) diferite formule de echipă, de exemplu cu Spînu ca universal. În concluzie, a fost un foarte bun joc de pregătire pentru meciul din Polonia”, a declarat Serhan Cadâr. Directorul executiv al grupării constănţene s-a referit la partida PGE Skra Belchatow - CVM Tomis, din etapa a 5-a a Ligii Campionilor, programată miercurea viitoare, de la ora 21.30, în Atlas Arena din Lodz, acolo unde vicecampioana Poloniei dispută meciurile din Liga Campionilor. Dar până atunci, CVM Tomis va evolua în campionat cu Unirea Dej, sâmbătă, de la ora 17.00, de asemenea în deplasare.

CVM Tomis s-a alăturat în turneul final al Cupei României echipelor Unirea Dej şi Dinamo Bucureşti. Unirea a eliminat-o pe SCM U. Craiova cu scorul general de 4-3 (partidele s-au jucat în devans), iar Dinamo a obţinut două victorii cu Phoenix Şimleul Silvaniei, 3:1 - în tur şi 3:1 (31:29, 25:21, 23:25, 25:15) - aseară, în deplasare. Partida retur dintre CSM Agronomia Bucureşti - Remat Zalău (în tur: 1:3) a fost amânată pentru data de 3 februarie 2013. Final Four-ul Cupei României la volei masculin este programat pe 26 şi 27 aprilie 2013.