CVM Tomis, victorie de răsunet în Liga Campionilor

La a zecea prezență consecutivă în Cupele Europene

Eveniment 06 Noiembrie 2014 / 00:00 1143 accesări

Campioana României la volei masculin, CVM Tomis Constanța, a început în forță sezonul 2014-2015 și în Liga Campionilor. Aflată la a treia prezență consecutivă în cea mai valoroasă întrecere intercluburi și la a zecea participare consecutivă în Cupele Europene, formația constănțeană și-a trecut în palmares un succes extrem de important în partida cu numărul 60 disputată în competițiile europene. Aseară, la Piacenza, CVM Tomis s-a impus în duelul cu echipa italiană Copra Ardelia, scor 3:2 (16:25, 25:22, 27:25, 22:25, 15:12), obținând o spectaculoasă victorie la capătul unui meci maraton. Tot aseară s-a jucat și celălalt meci din Grupa A: Dragons Lugano - Knack Roeselare 1:3 (25:22, 17:25, 22:25, 22:25). Campioana României a început slab meciul de aseară, fiind dominată copios în primul set. După 8:5, gazdele au ajuns la 16:8 și Tomis nu a mai fost capabilă să revină. Le Roux și Zlatanov au făcut legea pe fileu, în timp ce ai noștri au părut excesiv de timorați, mai ales Petkov. Extrema bulgară și-a revenit însă repede, iar constănțenii au jucat altceva în continuare. Au forțat serviciul (ași Stancu și Petkov), Simeonov și Janic au punctat continuu, Rosic a fost imperial în defensivă și Tomis a egalat la unu după 25:22. Încurajați de această reușită, Zhekov și compania au continuat evoluția foarte bună în setul următor, pe care și l-au adjudecat în prelungiri, dar după ce l-au controlat aproape în întregime. Constănțenii au condus cu 8:6, italienii cu 15:12 și 16:15, apoi a revenit Tomis: 17:16, 20:17, 22:20, 24:23, 25:24 și 27:25 scor final. Experiența veteranilor de la Piacenza și-a spus cuvântul în setul 4, pe care gazdele l-au început în forță: 7:2! De la 11:9 însă, Tomis a trecut în avantaj cu 13:11, apoi a fost 15:12 grație unei serii incredibile a lui Spînu, care a punctat cu blocajul, cu atacul și cu serviciul! Ai noștri au scăpat printre degete șansa unei victorii cu 3:1, cedând setul la 22 după ce au condus cu 20:18 și 21:20. Rezervele italiene Tencati și Massari i-au substituit perfect pe Ostapenko și Papi, ultimul părând uneori depășit de ritmul partidei. A urmat un set decisiv controlat de ai noștri, care au preluat conducerea cu 5:4 și nu au mai cedat-o până la final: 7:4, 8:5, 9:7, 14:11, 15:12. Meciul a fost încheiat de Janic cu un spectaculos atac din linia a doua! Au evoluat - Copra (antrenori Andrea Radici și Marco Camperi): Vermiglio 3p - Le Roux 21p, Kohut 9p, Ostapenko 6p, Papi 10p, Zlatanov 17p şi Mario Junior - libero (au mai jucat: Tencati, Massari 3p și Ter Horst 1p); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov 2p - Simeonov 25p, Spînu 10p (3 blocaje), Stancu 3p, Petkov 17p, Janic 20p, Rosic - libero (au mai jucat: Tănăsescu, D. Pavel 1p și Laza 2p).

DECLARAȚII DUPĂ MECI

„Mă așteptam să jucăm bine, chiar foarte bine, însă nu îndrăzneam să mă gândesc chiar la o victorie. Băieții mi-au făcut o mare surpriză. Îl felicit pe Rosic, pentru că în ciuda durerilor a jucat excelent. Mă bucur că am început cu dreptul această nouă campanie de Liga Campionilor și sper să continuăm tot așa. Nu mă așteptam ca jucători ca Zlatanov să comenteze mingi clare, în timp ce Vermiglio provoca în permanență. Mă bucur că banii investiți în echipă de orașul și de județul Constanța, cheltuiți cu chibzuință, aduc rezultate. Transferăm jucători buni cu care obținem performanțe și facem cunoscut în Europa numele Constanței. Dedic această victorie domnului Nicușor Constantinescu, care trece prin clipe grele în această perioadă” - Sorin Strutinsky, președinte CVM Tomis. „A fost o partidă foarte importantă pentru clubul nostru, încheiată cu o victorie de mare valoare. În primul set a fost multă nervozitate în jocul nostru și nu ne-am putut exprima la adevărata valoare, mai ales în atac. După ce ne-am mai calmat, am jucat ce știam și a ieșit bine. Cred că toți jucătorii au contribuit la victorie: echipa, grupul a învins la Piacenza. Puteam să învingem cu 3:1, dar două greșeli comise în atac ne-au costat foarte mult. Nu trebuie să uităm că am jucat împotriva unei echipe foarte puternice, câștigătoarea Cupei Italiei” - Martin Stoev, antrenor principal CVM Tomis.