CVM Tomis, victorie în ultima zi a turneului

Sport 22 Septembrie 2008 / 00:00 543 accesări

Vechi cunoştinţe şi adversare tradiţionale în meciuri amicale, Club Volei Municipal Tomis Constanţa şi Lukoil Burgas s-au întîlnit sîmbătă după-amiază pentru a patra oară în doar opt zile! De data aceasta, partida a fost... semi-oficială, contînd ca finală a locurilor 5-6 în Cupa “Mării Negre”. După înfrîngeri pe linie în celelalte trei meciuri jucate săptămîna trecută la Constanţa, bulgarii au cedat din nou, echipa lăsînd impresia că nu poate face faţă la patru meciuri în patru zile. Victoria Tomisului, cu 3-0 (25-23, 25-21, 25-22), a fost obţinută mai greu decît o arată scorul. În primul set, constănţenii au făcut diferenţa abia pe final, iar în următoarele Lukoil a încercat să revină, dar nu a reuşit decît limitarea diferenţei de scor. Antrenorul Stelio De Rocco a rulat sîmbătă toţi jucătorii din lot. Absent în zilele precedente din cauza unei accidentări, Pereu a început ca titular şi a fost schimbat cu Voinea după un set şi jumătate. Lică şi Toronyai au intrat tot în setul secund, iar ceilalţi patru pe parcursul ultimului parţial. „Pereu a avut probleme la umăr, dar astăzi s-a simţit mai bine şi a putut să joace, chiar dacă nu la capacitate maximă. Din păcate, acuză şi dureri la genunchiul operat, de aceea este încă departe de potenţialul său obişnuit. Nu îl vom forţa să reintre şi vom aştepta să fie 100% pregătit”, a declarat De Rocco după meciul cu bulgarii. Nemulţumit de nivelul jocului prestat de echipa constănţeană, antrenorul canadian va anunţa săptămîna aceasta concluziile trase după acest turneu. „Mai există probleme de integrare, mai există probleme tehnice, care pot fi rezolvate cu multă muncă la antrenamente. În următoarele 48 de ore trebuie să iau cîteva decizii, chiar dacă unele nu vor fi plăcute. Voi studia pe video înregistrările partidelor pentru a hotărî de ce şi ce trebuie făcut la echipă. Pe ce posturi vor juca unii dintre jucători, de exemplu Miseikis. De asemenea, cu unii dintre ei trebuie să mai lucrăm la capitolul condiţie fizică, mai ales că săptămîna aceasta nu am lucrat deloc fizic, din cauza turneului. Lotul este stabilit pentru sezonul care începe sîmbătă, nu cred că vor mai fi transferuri. Totuşi, după vizionare, dacă va fi cazul, voi discuta cu preşedintele clubului pentru a vedea ce este de făcut şi dacă lotul trebuie întărit”, a concluzionat De Rocco.

Au evoluat - Tomis (antrenor: Stelio De Rocco): Firpo - Miseikis, Macovei, Began, Ashlei, Pereu şi libero Tănăsescu (au mai jucat Lică, Voinea, Toronyai, Daivison, Ivkovic, Milotin şi Mihăilă); Lukoil (antrenor: Severin Dimitrov): Stanev - Kadunkov, G. Dimitrov, Kircev, Antonov, A. Nikolov şi libero Vasilev (au mai jucat: Evtuhovici şi Petkov). Au arbitrat: Daniel Mihăilă (Constanţa) şi Nicolae Stan (Bucureşti).