CVM Tomis vrea să rămână neînvinsă în Cupa Challenge

Volei (m) / Cupa Challenge, sferturi de finală, manşa tur: CVM Tomis Constanţa - Maccabi Tel Aviv

Sport 22 Februarie 2012 / 00:00 633 accesări

Dacă în tururile precedente din Cupa Challenge au jucat returul pe teren propriu, începând cu faza sferturilor de finală voleibaliştii de la CVM Tomis vor susţine manşa tur la Constanţa. Inclusiv în semifinală şi finală, dacă vor obţine calificarea până acolo! De aceea, meciul tur devine şi mai important, o victorie fiind absolut necesară pentru ca şansele de calificare să rămână intacte. Asta pentru că regulamentul competiţiei prevede ca departajarea în cazul egalităţii de victorii, pe ansamblul celor două manşe, să se facă prin set de aur, iar gazda meciului retur este avantajată. Statisticile indică faptul că echipele oaspete la retur au reuşit destul de rar să câştige setul de aur. Obiectivul Tomisului este însă calificarea în finala Cupei Challenge, mai ales că în actualul sezon echipa constănţeană a beneficiat de un traseu accesibil.

„Ne dorim ca după o săptămână cu destule modificări în structura clubului să vină un moment fericit. Meciul cu Maccabi este unul foarte important şi ne poate duce spre finala pe care o aşteptăm de trei ani de zile”, a declarat directorul executiv al CVM Tomis, Serhan Cadâr. „Cu siguranţă nu va fi un meci uşor. Sper ca la momentul jocului să avem energia şi psihicul necesare pentru a face un meci foarte bun. A fost o săptămână grea pentru noi, dar am încredere că odată cu revenirea domnului Cannestracci ne vom reintra în ritmul de joc pe care l-am avut până acum”, a spus căpitanul echipei, Radu Began.

TOMIS - MACCABI, DE LA ORA 18.00. În sferturile de finală ale competiţiei, manşa tur, CVM Tomis va juca astăzi, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanţa, cu israelienii de la Maccabi Tel Aviv. La prima vedere, adversarul pare accesibil, ţinând cont de valoarea voleiului din Israel, însă lotul lui Maccabi include mai mulţi “stranieri” experimentaţi, dintre care se detaşează brazilianul Marcelo Mendes Sacchi (extremă, 39 de ani), argentinianul Nicolas Efron (coordonator, 33 de ani) şi columbianul Alexander Moreno Quejada (universal, 31 de ani). „Maccabi este o echipă cu jucători foarte experimentaţi, printre care se află şi o mai veche cunoştinţă din Final Four-ul de la Izmir, brazilianul Sacchi (n.r. - juca atunci la echipa greacă Patras). Este o echipă puternică şi va veni aici să câştige”, a afirmat Began. „Îl ştiu pe coordonatorul Efron, este foarte experimentat, nu foarte precis, dar foarte bun din punct de vedere tactic”, spune Jorge Cannestracci, noul antrenor principal al Tomisului.

În ultimul meci de campionat, adversara Tomisului a câştigat pe teren propriu, scor 3:0 (25:16, 25:16, 25:17), cu Maccabi Hod-Hasharon. Antrenorul Zohar Bar Netzer a folosit următorii jucători: Efron 1p - Faiga 15p, Sokolov 6p, Danenberg 2p (Peleg 5p), Sacchi 11p, Vysotski 6p (Vinarsky 4p) şi Shwartz - libero. Titular în acest sezon pe postul de universal, Moreno a fost doar rezervă, fiind ieşit din formă. Maccabi tratează cu maximum de atenţie acest meci tur cu Tomis. Israelienii au ajuns încă de luni la Constanţa, efectuând deja un prim antrenament în cursul serii!

Partida Tomis - Maccabi va fi arbitrată de cuplul David Gril (Slovenia) - Borislav Yordanov (Bulgaria) şi va fi transmisă în direct de Neptun TV. Biletul de intrare la acest meci costă 5 lei, iar elevii şi studenţii vor avea intrarea gratuită. Reprezentanţii Jandarmeriei şi ai firmei de pază Conpress Holding au precizat că spectatorii nu vor putea intra în sală cu obiecte contondente, sticle, recipiente de plastic, umbrele, brichete, monezi, dar nici cu bannere inscripţionate cu alte mesaje decât cele de încurajare. Strada Decebal va fi blocată în dreptul Sălii Sporturilor, acolo urmând să fie parcate maşinile jucătorilor constănţeni şi autocarul oaspeţilor.

Tot astăzi se vor disputa şi celelalte trei partide din sferturi: Tytan AZS Czestochowa (Polonia) - Rennes Volley 35 (Franţa), Lausanne UC (Elveţia) - Prefaxis Menen (Belgia) şi Politechnika Varşovia (Polonia) - Lokomotiv Harkov (Ucraina). Dacă se va califica în semifinale, conform site-ului Confederaţiei Europene de Volei, programate pe 14 şi 18 martie, Tomis va întâlni învingătoarea disputei dintre Politechnika Varşovia şi Lokomotiv Harkov, primul meci acasă.