Danemarca l-a numit ca selecționer pe norvegianul Age Hareide

Fotbal internațional

Sport 10 Decembrie 2015 / 14:32 338 accesări

Federaţia Daneză de Fotbal a anunţat joi numirea lui Age Hareide (62 de ani) în funcţia de selecţioner, după plecarea lui Morten Olsen. Hareide va antrena naţionala Danemarcei în următorii doi ani. El a pregătit echipa Malmö FF din 2014, reuşind câştigarea titlului de campioană a Suediei sezonul trecut. În ediţia recent încheiată, Malmö a ocupat locul 5, cu 54 de puncte, la 12 puncte de campioana IFK Norrköping. Ultimul meci din acest an al echipei suedeze a fost cel de marți cu Real Madrid, din Grupa A a Ligii Campionilor, încheiat cu scorul de 8-0 pentru spanioli.

România şi Danemarca sunt adversare în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din anul 2018, din Grupa E mai făcând parte Polonia, Muntenegru, Armenia și Kazahstan. Naţionala daneză a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European din Franţa, de anul viitor, fiind eliminată în play-off de Suedia. Danezii au remizat în manşa secundă, 2-2 pe teren propriu, după ce în tur pierduseră cu 1-2. La finalul preliminariilor, Olsen nu şi-a mai prelungit contractul de selecţioner, după ce antrenase timp de 15 ani naţionala daneză. Prima opțiune pentru înlocuirea sa a fost Michael Laudrup, dar fostul internațional danez a refuzat postul, din motive personale.