Daniela Haralambie a reușit cea mai bună performanță românească în Cupa Mondială

Cupa Mondială feminină de sărituri cu schiurile

Sport 05 Februarie 2016 / 14:55 514 accesări
Daniela Haralambie este o sportivă aflată în progres continuu

Săritoarea Daniela Haralambie, în vârstă de numai 18 ani, a obținut joi, la Oslo, cel mai bun rezultat al României în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile. Sportiva din Braşov, legitimată la clubul Dinamo Braşov, a sărit 113,5 metri la prima încercare și 115 m în manșa a doua, iar totalul obținut, de 193,3 puncte, i-a asigurat locul 20 în clasamentul final, din 27 de sportive care s-au aliniat la start.

Haralambie a reușit pentru a doua oară în acest sezon să corecteze cea mai bună performanță românească în Cupa Mondială feminină. Antrenată de Florin Spulber şi Magdo Csaba, ea s-a clasat pe locul 21 la concursul din 4 decembrie de la Lillehammer (Norvegia), primul din actualul sezon.

La Oslo s-a impus japoneza Sara Takanashi, aflată la a noua victorie în cele zece etape derulate până acum din actuala ediție a Cupei Mondiale. Ea a sărit 137,5 m și 136 m, prima fiind cea mai lungă săritură din concurs. În ierarhia generală, Takanashi este lider detașat, cu 980 de puncte, urmată de austriaca Daniela Iraschko-Stolz, cu 649p. Daniela Haralambie, cu 49p, este pe locul 28, din 51 de sportive care au obținut cel puțin un punct în actualul sezon.