Dara Howell a inaugurat palmaresul olimpic la freestyle - slopestyle

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 12 Februarie 2014 / 00:00 470 accesări

Ieri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, au fost decernate opt titluri. Prima probă a fost cea de slopestyle feminin din cadrul concursului de freestyle, în care canadianca Dara Howell, în vârstă de 19 ani, a devenit prima campioană olimpică din istoria acestui sport. Howell, care s-a rănit luni la nas, în camera de hotel, după ce i-a căzut pe faţă un abajur, a fost urmată de americanca Devin Logan şi de canadianca Kim Lamarre.

La schi fond, ieri s-au decernat medalii în probele de sprint. La masculin, cel mai rapid a fost norvegianul Ola Vigen Hattestad, care i-a devansat pe suedezii Teodor Peterson, cu 1,22 secunde, şi Emil Joensson, cu 19,74 secunde. Finala a fost marcată de o căzătură colectivă şi care a fixat podiumul la jumătatea cursei. Căzătura provocată de norvegianul Anders Gloeersen a scindat cursa în două, lăsându-i pe Hattestad şi Peterson departe în faţa celorlalţi. Incidentul a redus la zero şansele la o medalie ale rusului Serghei Ustiugov, care şi-a rupt un băţ în incident, şi ale suedezului Marcus Hellner, unul dintre favoriţi. Proba similară feminină a fost câştigată de norvegianca Maiken Caspersen Falla, urmată de compatrioata sa Ingvild Flugstad Oestberg, la 38 de sutimi, şi de slovena Vesna Fabjan, la 40 de sutimi. Marea favorită a probei, norvegianca Marit Bjoergen, a fost eliminată în semifinale.

Ieri, la patinaj viteză, am consemnat prima probă pe care nu a câştigat-o Olanda! La 500 m feminin s-a impus sud-coreeanca Lee Sang-Hwa (24 de ani), care şi-a păstrat titlul olimpic după ce le-a devansat pe rusoaica Olga Fatkulina şi pe olandeza Margot Boer.

În concursul de biatlon s-a disputat proba de urmărire feminin (10 km), care i-a revenit bielorusei Daria Domraceva, clasată pe locul 9 în proba de sprint din urmă cu două zile. Pe locul 2 s-a clasat norvegianca Tora Berger, care plecase în cursă de pe locul 10, în timp ce pe locul 3 a sosit slovena Teja Gregorin, care înregistrase al 15-lea timp la sprint. Campioana olimpică, slovaca Anastasia Kuzmina, nu a putut profita de avansul cu care a pornit în cursa de ieri şi a terminat la 58 de secunde de Domraceva, după ce a ratat două ţinte.

Proba de sanie feminin i-a revenit unei sportive din Germania, Natalie Geisenberger, care a fost urmată de compatrioata sa Tatjana Huefner şi de americanca Erin Hamlin.

În finala probei masculine de half-pipe din concursul de snowboard, campion olimpic a devenit elveţianul Iouri Podladtchikov, cu un punctaj de 94,75, urmat de japonezii Ayumu Hirano (93,50) şi Taku Hiraoka (92,25).

Finala probei feminine de sărituri cu schiurile de la trambulină mică a fost câştigată de Carina Vogt (Germania, sărituri de 103 m şi 97,5 m), urmată de Daniela Iraschko-Stolz (Austria) şi Coline Mattel (Franţa). Vogt este prima campioană olimpică din istoria acestei discipline, introdusă în premieră în programul JO.