Debut cu dreptul în retur pentru CS Volei 2004 Tomis

Volei (f) / DA1-14: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - Contructorul IOR Bucureşti 3-0

Sport 28 Ianuarie 2008 / 00:00 976 accesări

Clasată pe locul 8 la finalul turului, echipa CS Volei 2004 Tomis Constanţa a debutat sîmbătă în returul Diviziei A1 la volei feminin, întîlnind pe teren propriu “codaşa” Contructorul IOR Bucureşti, în etapa a 14-a, după ce primele două runde din partea a doua a campionatului au fost amînate datorită participării naţionalei României la turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Beijing. Cu cele trei canadience transferate în această iarnă trimise în teren încă din primul minut, dar fără Bojana Marjanovic şi Melania Alexe, ambele accidentate, formaţia pregătită de Iuliana Enescu şi Constantin Alexe a dominat jocul încă din start. Drept urmare, constănţencele au cîştigat primul set după doar 18 minute de joc, cu 25-15. Nici setul secund nu le-a pus probleme gazdelor, care s-au impus clar, cu 25-13, după 18 minute de joc. Pe fondul relaxării echipei de pe litoral, bucureştencele au început în forţă setul al treilea, conducînd cu 9-2, şi se părea că-l vor adjudeca după ce s-au desprins la 20-14. A urmat însă o serie excelentă, cu Shelley Chalmers la serviciu, şi CS Volei 2004 Tomis Constanţa a obţinut şapte puncte consecutive. În final, gazdele au cîştigat setul al treilea cu 25-23, după 24 de minute, şi totodată partida, cu 3-0. “Am fost mulţumită de jocul echipei. Se vede plusul cu care au venit cele trei canadience şi se vede că atunci cînd este greu ai un jucător de zona 4 care îţi rezolvă multe situaţii dificile”, a declarat directorul tehnic Iuliana Enescu. Au evoluat - CS Volei 2004: Cundy - Necula, Tiba, Chalmers, Mahon, Djordjevic şi libero: Koseoglu. Au mai jucat: Vîlcu şi Bobi; IOR: Soare - Dulf, Ciurea, Olteanu, Picioroga, G. Constantin. Au mai jucat: Petrov, Oprea, A. Lică şi Moise. Au arbitrat: Ioan Bîrsan şi Vasile Stîngă (ambii din Iaşi).

Celelalte rezultate din etapa a 14-a: Dacia Mioveni - CSU Metal Galaţi 0-3; Rapid Bucureşti - Unic Piatra Neamţ 0-3; Penicilina Iaşi - Ştiinţa Bacău 1-3; Dinamo Bucureşti - CSM Lugoj 3-0; CSU Tg. Mureş - U. Cluj 3-1.