Debut cu dreptul pentru BC Farul

Baschet / Divizia B, Seria a 2-a, etapa 1: BC FARUL CONSTANŢA - CSM FOCŞANI 96-67

Sport 14 Noiembrie 2011 / 00:00 642 accesări

Sâmbătă, la Sala Sporturilor, noua echipă de baschet CS BC Farul Constanţa a debutat cu o victorie, scor 96-67 cu CSM Focşani, în prima etapă a sezonului 2011-2012 al Diviziei B. Aproximativ 400 de spectatori au ţinut să fie martori la renaşterea echipei de baschet a Farului, urmărind în deschidere şi festivitatea de prezentare a noii formaţii care are ca obiectiv promovarea în primul eşalon încă din primul an. Partida cu CSM Focşani a fost fără istoric, Farul dominând cu autoritate şi obţinând în final un succes chiar mai clar decât o arată scorul, 96-67 (53-31). Cu Alexandru Olteanu (un coordonator pe care şi l-ar dori probabil şi echipe din primul eşalon), Sergiu Pop, Marius Grecu, Daniel Drăguş şi căpitanul Marian Minea în “5“-ul de start, Farul a vrut să-şi impresioenze suporterii de la primul meci, iar după primele cinci minute conducea cu 17-0 ! Oaspeţii, cu mulţi jucători tineri în echipă, au replicat doar de la distanţă, reuşind până la final zece coşuri de trei puncte. A fost 27-15 după primul sfert, diferenţa crescând până la pauza mare, 53-31 pentru Farul. Constănţenii şi-au mărit avantajul şi în sfertul al treilea, 74-43, pentru ca în ultimele minute ale partidei antrenorii Costel Cernat şi Vasile Paşca să ofere o şansă şi tinerilor George Ilie (18 ani), Ionuţ Călin (15 ani), Andrei Gavriliu (19 ani), Ionuţ Dănilă (18 ani) sau Andrei Bucur (17 ani).

„Sunt mulţumit că am câştigat, dar mai avem multe de lucrat. Mi-a plăcut că a venit destul de multă lume la sală. Cei tineri au şi ei nevoie să se integreze, să câştige mai multă experienţă. Am nevoie de o echipă de luptători şi cred că voi reuşi“, a declarat antrenorul principal Costel Cernat. Pentru BC Farul au marcat: Pop 23p, Drăguş şi Filip - câte 20p, Minea 16p, Olteanu 8p (16 pase decisive), Ilie 7p şi Călin 2p.