Debut cu dreptul pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Divizia A, etapa 1: CSU NEPTUN CONSTANŢA - CSM UNIREA SLOBOZIA 29-20

Sport 20 Septembrie 2012 / 00:00 767 accesări

CSU Neptun Constanţa a debutat cu victorie în Divizia A de handbal feminin, învingând, cu 29-20 (14-8), pe CSM Unirea Slobozia, într-o partidă din prima etapă. Deşi clară, victoria constănţencelor s-a conturat abia după primele 20 de minute de joc, când experienţa jucătoarelor pregătite de Ion Crăciun şi Florin Cazan şi-a spus cuvântul. Prima parte a meciului a scos însă la iveală problemele de omogenitate cu care pare să se confrunte echipa de pe litoral, situaţie de care oaspetele au încercat să profite. S-a mers cap la cap până în min. 17, scor 5-5, moment în care Neptunul a început să joace mai exact în apărare, iar în min. 25 avea deja un avans de trei lungimi: 10-7. După 14-8 la pauză, Neptunul a presat şi mai mult în actul secund, astfel că în min. 47 tabela indica 27-15 pentru formaţia constănţeană. S-a încheiat 29-20 în favoarea Neptunului, rezultat care a mulţumit formaţia constănţeană. „Am făcut câteva greşeli în debutul meciului, dar ne-am revenit şi am jucat frumos. Sperăm să ne omogenizăm tot mai mult. Ne bucurăm că ne-au ieşit toate schemele“, a declarat, la final, Claudia Rusali, pivotul echipei constănţene.

Pentru CSU Neptun au evoluat următoarele jucătoare: Petrescu (8 intervenţii, 1x7m), Sitenko (5 intervenţii, 2x7m), Sheiko 8g (3x7m), Rusu şi Drăguţ - câte 5g, Ionescu şi Arfir - câte 3g, Rusali şi Zlăvog - câte 2g, Mărginean 1g, Toma şi Strahan.