Debut cu dreptul pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1, etapa 1: PRO-VOLEI BOTOŞANI - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 0:3

Sport 04 Octombrie 2010 / 00:00 597 accesări

Start foarte bun în sezonul 2010-2011 al Diviziei A1 la volei feminin pentru formaţia CS Volei 2004 Tomis Constanţa. Aşa cum era de aşteptat, echipa pregătită de Darko Zakoc şi Constantin Alexe s-a impus categoric în etapa inaugurală a campionatului, disputată în deplasare, cu nou-promovata CS Pro-Volei Botoşani, scor 3:0 (25:16, 25:20, 25:15). Constănţencele au început bine partida, adjudecându-şi rapid primul set, însă relaxarea şi-a făcut prematur apariţia în tabăra oaspetelor. Greşelile neforţate au făcut ca al doilea set să fie unul mult mai echilibrat, iar voleibalistele Tomisului au avut mai mult de muncă în câştigarea setului. Certate de Darko Zakoc, constănţencele şi-au îmbunătăţit jocul în ultimul set al întâlnirii şi au încheiat partida cu un succes categoric. Pentru CSV 2004 Tomis au evoluat: Neaga - Martiniuc, Bobi, Gavrilescu (cpt.), Nemţanu, Trică şi Vujovic - libero; au mai jucat: Vîlcu, Tiba şi Cazacu. Surpriza primei etape s-a produs chiar în derby-ul de la Piatra Neamţ, dintre Unic şi Dinamo Bucureşti, reprezentanta României în Liga Campionilor cedând cu 2:3 în faţa moldovencelor, care s-au întărit considerabil în pauza competiţională. Celelalte rezultate ale etapei: SCM U. Craiova - U. Cluj 3:0; Penicilina Iaşi - CSM Lugoj 1:3; CSU Tg. Mureş - CSM Sibiu 3:1; Ştiinţa Bacău - CSM Bucureşti 3:0.