Debut cu dreptul pentru deţinătoarea titlului

Handbal masculin

Sport 11 August 2008 / 00:00 590 accesări

Turneul olimpic masculin de handbal a debutat duminică. Deţinătoarea titlului olimpic, Croaţia, a reuşit un debut cu dreptul în Grupa A, izbutind să se impună în faţa Spaniei. În aceeaşi grupă, Franţa, considerată principală favorită la cucerirea medaliei de aur, a cîştigat fără probleme în faţa Braziliei, iar vicecampioana mondială Polonia s-a “distrat” cu China. În Grupa B, Islanda a confirmat declinul Rusiei şi s-a impus mai clar decît o arată scorul final (33-31). Nordicii au avut chiar şi şapte goluri avans (31-24, min. 55), dar s-au relaxat prematur şi au permis ruşilor să reducă din handicap. Omul meciului a fost Snorri Steinn Gudjonsson, care a înscris 12 goluri din tot atîtea aruncări! Tot în Grupa B, Germania (cotată cu a treia şansă la medalia de aur) s-a întrebuinţat serios pentru a reveni în faţa Coreei de Sud. Asiaticii au condus la pauză, cu 13-10, însă campionii mondiali au revenit spectaculos în repriza secundă şi, după ce au egalat în min. 42 (17-17), au bifat primele două puncte. Proaspăta campioană europeană, Danemarca (creditată cu şansa a doua la cucerirea titlului olimpic), a fost ţinută în şah de echipa Egiptului, nordicul Lars Roslyng Christiansen salvînd un punct europeni în ultimele secunde ale întîlnirii!

Rezultatele primei etape - Grupa A: Croaţia - Spania 31-29, Franţa - Brazilia 34-26 (meci arbitrat de românii Constantin Din - Sorin Dinu), Polonia - China 33-19; Grupa B: Rusia - Islanda 31-33; Germania - Coreea de Sud 27-23; Danemarca - Egipt 23-23.