Debut cu dreptul pentru handbaliştii tricolori

Handbal (m) / Preliminariile CE 2010: Turcia - România 29-35

Sport 31 Octombrie 2008 / 00:00 610 accesări

Echipa naţională de handbal masculin a României a obţinut un succes scontat în meciul de debut al campaniei de calificare la Campionatul European din 2010, turneu final ce va fi găzduit de Austria. Aseară, jucătorii pregătiţi de Aihan Omer, Petru Ghervan şi Sorin Toacsen au întîlnit, în deplasare, Turcia, de care au trecut cu 35-29 (la pauză: 19-14). După un start bun al tricolorilor (4-2, min. 4), turcii au revenit şi au punctat de trei ori în 90 de secunde, preluînd conducerea: 5-4, min. 6. Avea să fie singura dată cînd turcii s-au aflat în avantaj pe parcursul partidei de la Antalya. Echilibrul primei părţi s-a menţinut pînă în min. 20 (11-11), pentru că apoi elevii lui Omer au pus stăpînire pe joc. Cu Ghionea în mare formă, România a intrat la cabine cu avantaj liniştitor, 19-14. Partida a decurs fără probleme pentru jucătorii noştri pînă în min. 40, cînd tabela indica 25-19 pentru tricolori. Au urmat însă şase minute negre pentru handbaliştii români, interval în care turcii au punctat de cinci ori la rînd fără să primească vreun gol. Scorul s-a strîns la 25-24 în favoarea României (min. 46), moment în care Omer şi-a chemat jucătorii la un timp de odihnă. Time-out-ul a avut efectul scontat, iar România a reînceput să dicteze ritmul. Constănţeanul Timofte a dat tonul revenirii cu o “dublă”, iar Ghionea a înscris gol după gol pe final adîncind suferinţa turcilor. S-a încheiat 35-29 pentru România, care se gîndeşte, deja, la meciul de duminică, de la Buzău (ora 11.00), cu vicecampioana mondială en titre Polonia. Pentru România au evoluat: Stănescu, Bîrză, Timofte 2g, Buricea, Petrea 3g, Şania 1g, Stavrositu 5g, Fenici 1g, Pîrîianu 5g, Cozma, Jurcă 2g, Iacob 3g, Ghionea 13g (6x7m) şi Georgescu. Partida de la Antalya a avut o însemnătate aparte pentru interul Adrian Petrea, jucătorul lui Pick Szeged bifînd a 100-a selecţie în tricoul primei reprezentative.

Într-un alt meci din Grupa 1 preliminară: Polonia - Muntenegru 30-20.