Debut cu dreptul pentru România

Handbal (m) / Trofeul Carpaţi: ROMÂNIA - MACEDONIA 31-27

Sport 22 Octombrie 2010 / 00:00 448 accesări

Reprezentativa de handbal masculin a României a debutat cu o victorie la ediţia a 38-a a Trofeului Carpaţi la handbal masculin, învingând naţionala Macedoniei cu scorul de 31-27 (19-14). A fost o partidă lipsită de spectaculozitate, dar în care tricolorii nu au avut nicio emoţie în a obţine primul succes din acest turneu. După un început echilibrat, tabela indicând 5-5, în min. 8, România s-a desprins pe tabelă, 14-10 - în min. 22, 19-12 - în min. 28, pentru ca pauza să indice 19-14 pentru tricolori. Repriza secundă s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate, astfel că în final am consemnat un succes clar, nu atât prin prisma rezultatului de pe tabelă, cât prin maniera în care a fost obţinut. De subliniat şi faptul că dacă atacul a funcţionat, în general, bine, în apărare au existat destule probleme, Savenco, I. Stamate şi A. Stamate fiind deseori depăşiţi cu uşurinţă. Pentru România au evoluat: Ghionea 8g (3x7m), A. Stamate, Georgescu şi Toma - câte 4g, Florea 3g (1x7m), Fenici, Sabou şi I. Stamate - câte 2g, Savenco şi Mureşan - câte 1g, Sadoveac, Hagiu, Şimicu, Novanc, Popescu şi Ciobanu. În cealaltă partidă de ieri: Tunisia - Belarus 29-28. Programul competiţiei - astăzi: festivitate de premiere a foştilor componenţi ai naţionalei (ora 16.00), România - Belarus (ora 17.00), Macedonia - Tunisia (ora 19.00); sâmbătă: Belarus - Macedonia (ora 10.00), festivitate (ora 11.30), România - Tunisia (ora 12.30).