Debut cu dreptul pentru “stejărei”

La Campionatul Mondial de rugby under 20

Sport 17 Aprilie 2008 / 00:00 544 accesări

Naţionala de rugby under 20 a României a început cu o victorie campania de la Campionatul Mondial din Chile, făcînd un prim pas către promovarea în divizia de elită. “Stejăreii” au învins Namibia, cu 28-26 (la pauză: 14-12), la capătul unei partide dramatice, în care jucătorii antrenaţi de Constantin Vlad, Adrian Costache, Florinel Matei şi Virgil Năstase au revenit spectaculos pe final. Cu un “cincisprezece” de start în care şi-au făcut loc constănţenii Ionuţ Florea, Alexandru Mitu (ambii de la RCJ Farul), Cristian Munteanu, Bogdan Petreanu, Ionuţ Puişoru şi Petre Zapan (toţi de la RC Cleopatra), românii au deschis scorul rapid, prin căpitanul Ionuţ Cazan, în min. 2, transformarea lui Georgescu ducînd diferenţa la şapte puncte. Un forcing puternic al namibienilor a făcut ca în doar zece minute africanii să reuşească două eseuri, unul transformat, şi să preia conducerea pe tabela de marcaj: 12-7. Pînă la pauză, constănţeanul Munteanu a culcat balonul în terenul de ţintă advers, iar Georgescu a transformat, stabilind scorul primei reprize: 14-12 pentru România. Repriza secundă a debutat cu un eseu al namibienilor, care au răsturnat situaţia: 19-14. A urmat un cartonaş galben încasat de jucătorul Farului, Mitu, şi africanii au profitat rapid, reuşind o nouă încercare transformată: 26-14 pentru Namibia. În inferioritate numerică, “stejăreii” au forţat şi au redus din handicap prin eseul lui Lemnaru, transformat de Georgescu, în min. 51: 26-21 pentru Namibia. Şapte minute mai tîrziu, Renaud van Neel a văzut cartonaşul roşu, după ce şi-a lovit un adversar şi românii au trecut la conducerea jocului. Cu Mihăiţă Zainea (RCJ Farul) intrat pe teren, în min. 65, România a izbutit eseul victoriei prin Iacob, trei minute mai tîrziu, eseu transformat de acelaşi Georgescu. Pe final, “stejăreii” au încasat două galbene, Nichita şi Vîlcu, dar africanii nu au mai putut reveni, chiar dacă au recurs la mijloace neregulamentare. Astfel, antrenorii namibieni l-au introdus în teren pe jucătorul eliminat cu roşu, încercînd o schimbare, dar arbitrul a sesizat şi a dictat penalitate pentru România, trimiţîndu-l din nou pe bancă. În final, românii s-au impus cu 28-26, obţinînd şi punctul bonus ofensiv. În cealaltă partidă din grupă, Chile a învins, cu 33-10, reprezentativa Cooks Islands. Următorul meci al “stejăreilor”, cu reprezentativa Cooks Islands, este programat sîmbătă.