Debut cu emoţii pentru handbalistele “tricolore” la CM

Sport 03 Decembrie 2007 / 00:00 608 accesări

Naţionala feminină de handbal a României a debutat ieri la cea de-a 18-a ediţie a Campionatului Mondial din Franţa în compania reprezentativei Chinei. Deşi un adversar de netemut la prima vedere, echipa asiatică a pus mari probleme jucătoarelor antrenate de Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi. Chinezoaicele au fost la un pas de a produce surpriza grupei de la Toulon, după un început senzaţional care a dat multe emoţii echipei noastre. În mod neaşteptat, China a făcut legea în prima repriză a întîlnirii, selecţionata noastră reuşind abia în min. 21 să egaleze (10-10), după ce au fost conduse şi cu cinci goluri. Asediul chinez avea însă să continue, iar fetele noastre au plecat la cabine cu un handicap de un gol, 15-16. Nici începutul celei de-a doua reprize nu promitea să schimbe în vreun fel soarta acestui meci, dar după cinci minute fetele lui Tadici preiau conducerea şi pun stăpînire pe joc. Surprinzător, cu doar cinci minute înainte de final, chinezoaicele reuşesc să recupereze un handicap de patru goluri şi să aducă din nou emoţiile în tabăra “tricoloră”. Deşi nu au strălucit pe durata partidei, Maier şi intervenţiile portăriţei Tolnai au fost cele care au adus calmul pe banca noastră. Scor final: România - China 31-29, o victorie chinuită pentru “tricolore”. Pentru România au marcat: Cristina Neagu 10g, Valeria Beşe 5g, Ramona Maier 4g, Adina Meiroşu 4g, Adriana Nechita 4g, Ionela Gâlcă 3g şi Aurelia Brădeanu 1g.

Astăzi, de la ora 19.30, România va întîlni Tunisia, care a pierdut ieri, 23-29 cu Polonia.